Op de tekening zien we rechts van het midden duidelijk het oude bruggetje over de Hoevervaart, met daarachter de duinen richting Egmond aan Zee. Ook zien we rechts daarvan de wieken van de korenmolen die ooit op de Zwaaihoek stond, later bekend als De Hoop, die in 1891 afbrandde. Aan de linkerkant van de tekening zien we twee parallel gebouwde panden. Dit zijn de percelen B145b en B145c, en in deze panden waren 150 jaar eerder de blauwselmolens ondergebracht. In april dit jaar werd het voormalig blauwselmolenterrein opnieuw opengegraven, vanwege werkzaamheden aan de riolering, die er dwars doorheen loopt richting Alkmaar. De werkzaamheden zouden enkele weken in beslag nemen en vonden plaats in perceel B145c, het perceel waar bij de verkoop in 1623 voor het éérst gesproken werd over een blauwselmolen. Al snel stuitte men tij dens het graven op funderingen, waarna het noodzakelijk was om archeologisch onderzoek te verrichten. Namens de werkgroep archeologie was Cor Prins (Stichting Archeologie Egmond Archeozorg) aanwezig en Cor mocht meelopen met de archeologen van R.A.A.P., het ingehuurde archeologisch adviesbureau. Er werden niet alleen kelderfunderingen aangetroffen, maar ook een waterput van gele stenen gefundeerd op een houten wagenwiel. De put werd aan één kant opengemaakt, zodat een interessante dwarsdoorsnede duidelijk zichtbaar werd. In en om de put werden enkele objecten opgegraven, waaronder een steengoed-kan en een vingerhoedje, beide uit de tijd van de blauwselmolens. Vervolgens is het terrein opgemeten en ingetekend, waarmee deze archeologische werkzaamheden werden beëindigd. In juni werd opnieuw gegraven, dit keer iets zuidelijker van de eerdere vondsten, maarnogsteeds ophetzelfdeperceel. Ook deze graafwerkzaamheden werden archeologisch begeleid en Cor Prins was hier wederom, namens de Afb. 27 De uitgegraven en opengewerkte waterput. Foto Cor Prins 88 Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 42