In het verleden is al veel geschreven over molens. Zo werd in het decembernummer van Geestgronden jaargang 15 (2008) al eens een overzicht getoond van alle, door de eeuwen heen, in de Egmonden voorkomende molens. Onderzoek in de afgelopen jaren toonde echter aan dat er nog meer molens in de Egmonden hebben gestaan, en wel op de hoek van de huidige Lamoraalweg en de Weg over de Bisschop in Egmond aan den Hoef. De werkgroep archeologie kreeg onlangs de kans zich er in te verdiepen. Martijn Mulder BLAUWSELMOLENS IN EGMOND Bij eerdere grondwerkzaamheden op die plek, aan het eind van de jaren 80, werd al aangetoond dat de informatie in het Historisch Kadaster van de Binnen- Egmonden klopte. Samensteller Willem van den Berg vermeldde immers in zijn boeken uit 1985 dat er op deze plek niet alleen een hofstede heeft gestaan, ook schreef hij over de aanwezigheid van twee blauwselmolens op de naastgelegen percelen. Rond de laatste eeuwwisseling werd er ter plaatse opnieuw gegraven, wat een aantal leuke vondsten opleverde. Zo kwam er een prachtige grape (middeleeuwse kookpot op drie pootjes) uit de grond tevoorschijn, die in het Historisch Informatiecentrum te bewonderen is. Het was voor de gemeente en de provincie in ieder geval reden genoeg om het terrein op te nemen in de gemeentelijke archeologische waardekaart als een gebied met zeer hoge waarde. Een door de provincie opgesteld rapport uit maart 2006 vermeldt dan ook het volgende: 'Regime: Voor het terrein waarop de blauwselmolens hebben gestaan wordt een bijzonder archeologieregime van kracht vanwege de kans op het aantreffen van archeologische bodemsporen. Dit regime wordt gerealiseerd door middel van een dubbelbestemming als archeologisch waardevol gebied van de eerste categorie met daaraan gekoppeld een aanlegvergunningstelsel. Criteria: In dit archeologieregime dient bij alle grondroerende werkzaamheden rekening gehouden te worden met de aanwezigheid van archeologische waarden, waaronder de resten van de beide molens. Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3 81

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 35