Na 1920 beheer en onderhoud De eerste negenentwintig jaar van haar bestaan blijft het aantal woningwetwoningen van woningbouwvereniging Sint Joseph steken op de zes woningen aan de Vennewatersweg. Dat heeft alles te maken met het rijksbeleid, dat aan de subsidiëring van woningwetwoningen steeds andere eisen stelde, waaraan in Egmond-Binnen telkens niet kon worden voldaan. Ook de crisis van de jaren 30 en de daaropvolgende Tweede Wereldoorlog bemoeilijkten de bouw van nieuwe arbeiderswoningen. Een van de eisen was de aanwezigheid van een Algemeen Uitbreidingsplan voor de gemeente. Pas in 1939-1940 ontstond er perspectief dat woningbouwvereniging Sint Joseph weer eens kon gaan bouwen, maar door het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog veranderden opnieuw de spelregels. Archiefstukken tonen aan dat de gemeente zich steeds in bochten wrong om in aanmerking te kunnen komen voor de gunstigste subsidieregeling voor de bouw van woningen. Regelingen voor krotvervanging, regelingen voor huizen voor grote gezinnen, of regelingen voor vervanging van huizen met oorlogsschade in de gemeente (bijvoorbeeld door de luchtoorlog) werden (meestal vergeefs) met enige creativiteit aangegrepen om maar de financiering van sociale woningbouw in de gemeente rond te krijgen. Uiteindelijk lukte dat pas toen er in 1941 een aantrekkelijke regeling werd afgekondigd voor woningbouw voor Nieuwediepers die moesten wijken voor de bombardementen op marinestad Den Helder. Hierdoor kon de gemeente de huurwoningen aan de Peperstraat bouwen. Deze werden na de Tweede Wereldoorlog door de gemeente Egmond-Binnen overgedragen aan woningbouwvereniging Sint Joseph (zie Geestgronden 18 van augustus 2011, het artikel van Jesse van Dijl). Daarna houdt het voorlopig niet meer op met nieuwbouw van woningwetwoningen in Egmond-Binnen en De Hoef en maakt Sint Joseph nog een aardige groei door. Het vrijwilligerswerk door de bestuursleden, die zelf soms de nodige reparaties uitvoerden, wordt uiteindelijk overgenomen door betaalde krachten. In 1997 gaat St. Joseph met woningbouwvereniging Egmond aan Zee op in woningbouwvereniging Egmond. De vereniging wordt in 1998 een stichting en fuseert in 2005 met woningstichting Duinstee. Met andere fusiepartners vormt Duinstee daarna in 2007 de nieuwe woningstichting Kennemer Wonen. De zes woningen aan de Vennewatersweg worden daarom vandaag de dag verhuurd door deze woningstichting. Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3 79

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 33