Betere huisvesting zou helpen In de agrarische gemeenschap van Egmond-Binnen, waar men op het land constant behoefte had aan rondreizende seizoenwerkers, wilde men voorkomen dat landarbeiders wegtrokken en niet meer terugkeerden. Betere huisvesting zou helpen. Wat er nu geregeld moest worden, was het oprichten van een vereniging bij de notaris, de wettelijk vereiste toelating als instelling die zich slechts met volkshuisvesting bezighoudt, het vragen om koninklijke goedkeuring voor de woningbouwvereniging, het vinden van een stuk grond om te bouwen, het maken van een ontwerp door een architect, het maken van een exploitatiebegroting en het gebruik maken van de financiële regelingen van het rijk. Als de financiën waren zeker gesteld, kon de grond worden gekocht, het werk worden aanbesteed en huurders worden geselecteerd. Geschiedenis wordt geschreven In de volgende bestuursvergadering werden eind februari de bestuurstaken verdeeld. De populaire Willem Apeldoorn werd voorzitter. Schoolhoofd Verheggen werd de le secretaris en mocht een notulenboek aanschaffen. Met terugwerkende kracht legde deze nauwgezet het ontstaan van de woningbouwvereniging vast, alsof hij wist dat zo'n geschrift voor het nageslacht zou worden bewaard in het regionaal archief en honderd jaar later nog als naslagwerk kon dienen voor een artikel in een historisch tijdschrift. Alkmaarse architect biedt zich aan Er valt in te lezen dat kapelaan Hoorneman, hoewel zelf geen bestuurslid, bij vrijwel geen enkele bestuursvergadering verstek laat gaan en zijn invloed laat gelden. Een tweede buitenstaander die al snel aanschuift is de bekende Alkmaarse architect Comelis Ooms. De werken van deze adept van de Jugendstilschool zijn overal in Alkmaar herkenbaar door de tegels met kleurige motieven, zoals de Wilhelminaschool in de Doelenstraat en enkele grote huizen in het Emma-kwartier. Het bestuur lijkt vereerd met zijn interesse, want hij wordt verwelkomd zonder dat hij kan bogen op enige ervaring met het bouwen van goedkope arbeiderswoningen. Hij biedt aan alleen betaling te verlangen als het tot bouw komt van zijn ontwerp. Meteen gaat hij voortvarend te werk. Hij overtuigt daarbij zelfs de Gezondheidscommissie in Beverwijk, die namens het rijk lokaal moet toezien op de kwaliteit en de betaalbaarheid van gesubsidieerde arbeiderswoningen. Een tegenvaller is wel de huur die van de Gezondheidscommissie gevraagd moet worden om voor een rijksvoorschot in aanmerking te komen. Dacht men eerst woningen voor arbeiders te kunnen 70 Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 24