Een dag nadat dit bericht in Ons Blad verscheen, was de plaatselijke algemene ledenvergadering van de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond (LTB) in Egmond-Binnen. Deze bond was in 1915 opgericht als belangenorganisatie voor katholieke boeren, tuinders en kwekers in het Bisdom Haarlem. Piet Melker, die ook regelmatig op het land werkte en dus aanwezig was, stelde die avond voor om te trachten na te gaan of een woningbouwvereniging ook voor Egmond-Binnen kansen bood. Het voorstel werd enthousiast ontvangen Meteen werd een onderzoekscommissie gevormd bestaande uit Willem Apeldoorn, veehouder, tevens eerste kassier van de Boerenleenbank en part-time ontvanger van de gemeentebelastingen (en grootvader van Wim Apeldoorn van de elektrawinkel), veehouder Jan Liefting, Piet Melker zelf en kapelaan Hoorneman, met de opdracht om elders te kijken hoe ze dat deden en zo snel mogelijk verslag uit te brengen. Inspiratie in Bergen Gedraald werd er niet. Commissieleden togen meteen naar Bergen, waar al een woningbouwvereniging was met de naam Roomsche Actie. Binnen twee weken, op woensdag 12 februari 1919 bracht de commissie al verslag uit tijdens een vergadering in het café van Jan Apeldoorn in de Abdij laan (nu café Tervoort). Eerwaarde kapelaan Hoorneman voerde het woord, was mee geweest naar Bergen en moedigde aan om hiermee verder te gaan. Egmond- Binnen was dezelfde avond een nieuwe vereniging rijker die al gelijk bestond uit 21 leden. Verreweg de meesten zullen gehoopt hebben op deze manier de meeste kans te maken op een goede, gezonde en betaalbare woning. Verkiezingen voor het bestuur leverden de meeste stemmen op voor veehouder Willem Apeldoorn, de meester van de lagere school in het dorp Joannes Verheggen, kastelein Jan Apeldoorn, veehouder Jan Liefting Gzn en initiatiefnemer Piet Melker. Vergaderen op de dag des heren vond men blijkbaar in deze kringen geen zonde, want de volgende vergadering werd meteen gepland op zondag 16 februari. Volkgezondheid door volkshuisvesting Nu is misschien een goed moment om het verschijnsel woningbouwvereniging te verduidelijken. Eeuwenlang was men gewend om de arbeidersklasse onder te brengen in schamele behuizing. Ziekten, epidemieën en kindersterfte waren verschijnselen die eeuwenlang werden geaccepteerd als Gods wil. In de loop van de 19e eeuw kwamen er inzichten dat de volksgezondheid werd beïnvloed door voeding en leefomstandigheden. Ziekten en dood leken te Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3 67

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 21