Groeiend zelfbewustzijn van katholiek Nederland In katholieke kringen in heel Nederland werd in die dagen nog slechts gedroomd van de heroprichting van de Abdij van Egmond, die in 1573 was verwoest. Waar die nu de skyline van Egmond-Binnen bepaalt, waren in 1919 voornamelijk weilanden en een molen te zien, omdat de oude ruïnes al enkele generaties eerder waren opgeruimd. Maar het zelfbewustzijn onder het katholieke volksdeel groeide in die dagen: in september 1918 was het eerste kabinet-Ruijs de Beerenbrouck gevormd onder de tot dan toe jongste (44) en eerste katholieke premier van Nederland en dat was eigenlijk heel bijzonder in het overwegend protestantse Nederland. Die minister-president, jhr. mr. Charles Ruijs de Beerenbrouck, startte rond die tijd ook met een persoonlijke campagne en geldinzameling om de abdij van Egmond-Binnen te herbouwen. De katholieke voorman kreeg zelfs de bijnaam 'edelman-bedelman' omdat hij overal geld vroeg voor de aanschaf van de grond en de kosten van de nieuwbouw. Zijn acties waren succesvol, want in 1933 kon de bouw van de nieuwe Sint-Adelbertusabdij starten. Afb. 12 Minister-president jhr. mr. Charles Ruijs de Beerenbrouck stond bekend als 'edelman-bedelman vanwege zijn niet aflatende inzet om geld in te zamelen voor de nieuwe Sint-Adelbertusabdij Van die nationale, regionale en lokale ontwikkelingen bleven de katholieke Egmonders vooral op de hoogte via Ons Blad, een rooms-katholiek dagblad voor Noord-Holland dat vanuit Alkmaar werd gemaakt. Heel waarschijnlijk werd dit krantje dagelijks gelezen door ''brievengaarder' Piet Melker uit Egmond-Binnen, de man die op de hoek van de Krijt en Abdij laan het poststation runde. Want hij ondernam actie, een dag nadat op 30 januari 1919 een verslag in Ons Blad verscheen van de gemeenteraadsvergadering van Ursem. In Ursem had de gemeenteraad besloten de grootst mogelijke steun te verlenen aan de oprichting van een woningbouwvereniging. Zorgen waren er over de trek van boerenarbeiders naar de steden en hetgebrek aan arbeidskrachten ten plattelande'Meer arbeiderswoningen voor de vele boerenarbeiders die thans nog in de steden woondenachtte men in Ursem een machtig middelom deze terug te krijgen. Geestgronden, 23 (2016), nr. 2/3 65

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 19