Vrijgesproken Loek Valkering vertelt dat zijn vader later nog wel eens contact had met de oude veldwachter Minee, die erbij was geweest. Vader Jaap had het dan over die grote grove kerel die veel ontzag inboezemde. Waar hij verscheen, viel het stil. Ook in deze situatie had Minee het hoofd koel gehouden. Hij had Krijn bijgestaan en de jachtopziener naar Koningshof gestuurd om hulp. Het was het beste dat hij kon doen en helaas had van EHBO nog niemand verstand. Krijn Dekker, 25 jaar, was intussen doodgebloed aan een schot van achter in zijn dijbeen. De jachtopziener beriep zich op noodweer, want Krijn had volgens hem met zijn rotan stok geslagen. Toen hij daarna twee waarschuwingsschoten loste, zou Krijn hebben geschreeuwd: Now ga je d'r an!" Joop van den Berg was moe en bang geweest en daarom had hij op de benen gericht en in het don ker niet gezien dat Krijn al op de vlucht was. Er gaat in Egmond een verhaal dat Krijn door zijn knieën was gegaan en daardoor hoger werd geraakt dan de bedoeling was. De enige getuige van dichtbij was de schutter zelf. Hij werd tijdens enkele roerige rechtszaken met veel aanwezige stropers kritisch onder vraagd, want: "op vluchtende mensen schiet men niet, zei de rechter. Toch werd noodweer uiteindelijk ook aannemelijk geacht en vrijspraak volgde. Afb. 15 Strik tegen de lucht, want In het gras is deze onzichtbaar. Om de glans van het koperdraad af te krijgen, werd het in een krant gerold en heel even 'in de fik gestoken. De strik zit met een touwtje vast aan het paaltje (links) en het stijpertje. Volgens het woordenboek is een stijper of een stieper een steun. Foto Carla Kager Geestgronden, 23 (2016), nr. 1 27

Geestgronden - Egmonden | 2016 | | pagina 29