slapen Dat kun je je nu toch gewoon niet meer voorstellen. Ook toen mijn vader de zaak had overgenomen was dat nog zo. Zelfs het grote luik, waar wel dingen door naar boven werden gebracht, zette mijn vader wel eens op een kier. Dan klemde hij daar een schuier (borstel, waar wij de kleding van de klanten mee afschuierden) tussen. Als kind vonden wij die luikjes o zo leuk, want dan konden we van boven af mooi iedereen bespioneren. Totdat mijn vader het doorhad. Al die tijd dat de Scheerwinkel in de Peperstraat zat (van plm. 1900 tot 1965) is er binnen gerookt. Sterker nog, zelfs totdat Dick (de derde generatie) stopte met de zaak aan de Kerklaan en er een eind kwam aan drie generaties kapper Zentveld in 1996. Tweede generatie. Toen mijn ouders, Huug Zentveld (1906-1959) en Trien Schuit (1908-1995), in 1932 trouwden en de zaak overnamen heette het nog steeds de Scheerwinkel en was mijn vader ook nog steeds de barbier. Mijn vader was de enige van de zestien kinderen die de zaak wilde voortzetten. Mijn opa en oma verhuisden naar het Achterom (daarvoor Burenlaantje geheten, nu Dom Huybenlaan), waar zij een huis hadden laten bouwen dat grensde aan de achtertuin van de Scheerwinkel annex woonhuis. Dit is waarschijnlijk het moment geweest dat de combinatie café/scheerwinkel stopte. Maar het mocht dan wel geen café meer zijn, het bleef een belangrijk ontmoetingscentrum met een gezellige sfeer. Regelmatig kwamen er mannen langs, die helemaal niet geknipt of geschoren hoefden te worden, maar die gewoon voor de gezelligheid kwamen. Er werd ook gekaart. Vroeger werd er veel gepandoerd en degene die bekend zijn met het spel zullen weten wat een stil praatje is. Wel, elke week stond er een in de krant en die gingen ze dan proberen op te lossen. Dat was niet makkelijk. Het was meer dan eens dat mijn vader pas om 11 uur 's avonds de deur sloot. Moeder Trien: 'Toen we trouwden was het crisistijd. Veel steuntrekkers met 10 gulden in de week. Scheren was toen 15 cent en knippen 25-30 cent. Dus geen vetpot, maar met z 'n tweeën redde je het. Je was gelukkig. In die tijd knipten veel vaders en moeders de kinderen zelf maar als er dan een aangenomen werd (de Eerste Heilige Communie) kwamen ze bij Huug. Dan kon hij er amper een model in krijgen en dan mopperde hij, want hij zat er dan een heel tijdje an. Woensdags en zaterdags was het enkel scheren. Vader Zentveld was dan inzeper. Ook woensdag 's avonds hielp hij, dan was het altijd gezellig. Dan kwamen de broers van Huug ook altijd en mijn vader (Dirk Schuit) was dan ook van de partij. Die kon zo smakelijk wat vertellen en lachen. Ja, het was altijd erg gezellig in de scheerwinkel en je hoorde alle Geestgronden, 22 (2015), nr. 4 123

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 9