Een inwoner van Egmond aan Zee, L.A. Hartman, schrijft twee emotionele ingezonden brieven in de AC8) en bedankt de gevers namens de familie. Begin december komen er meer details over de toedracht en commentaar daarop in de krant9). Intussen blijken de jagers zich flink te hebben geërgerd aan berichten over 'brave visschers die het stroopen nu eenmaal in het bloed zit'. Ze plaatsen op 14 december een felle ingezonden brieft over de kwalijke praktijken van deze 'wilddieven'. De eeuwige drift Het stropersdrama is aanleiding voor de redactie van tijdschrift Het Leven om direct een redacteur en een fotograaf naar Egmond aan Zee te sturen. Blijkbaar krijgen ze geen medewerking om van het 'stroopersdrama' een verhaal te maken. In plaats daarvan gaan ze mee op een nachtelijke strooptocht van Jan Visser {Dop) en Engel Prins {de Striel). Het relaas (zonder achternamen) verschijnt als een sappig vervolgverhaal in drie delen: Onder de vrijbuiters. Drie nachten met stroopers op stap. In deel twee staat een foto waarop 'de verleden week zo tragisch om het leven gekomen Krijn Dekker zit te kaarten'. In deel drie komt een 'oud stropertje' voor waarin we Klaasie Schol herkennen. Mooie verhalen, maar het zogenaamde Derper dialect lijkt nergens op. Dat is ook zo in het boek De Eeuwige Drift van Ewoud Speelman. Hij heeft het drama omgebouwd tot een roman met een kleine kem van waarheid. De rechtszaak in Alkmaar Als op maandag 20 februari 1933 jachtopziener Joop van den Berg voor moet komenn), staat er al vroeg een menigte bij de arrondissementsrechtbank in Alkmaar. De strafzaak duurt de hele dag en de tribune zit tjokvol met Egmonders die geregeld commentaar geven. Ontruiming dreigt. Artsen, dienders en stropers doen onder ede hun verhaal en het drama van die 'bloednacht' kent verschillende versies. De jachtopziener verklaart dat hij van achteren op de stropers stuitte, die vluchtten en dat hij er een inhaalde. Die keerde zich vloekend tegen hem en de hond en hij weerde de slagen met de rotan stok af met zijn arm en lantaarn. Hij herkende Krijn Dekker en riep: "Dekker: Rijkspolitie!". Daarna loste hij twee schoten in de lucht. Toen Dekker schreeuwde: "Nou ga je eran, verdommeling!had hij uit noodweer zijn derde schot op de benen van de stroper gericht. Dat deze zich al had omgedraaid, had hij in het donker niet kunnen zien. Kees Dekker geeft een andere lezing. Hij en Krijn vluchtten ieder een kant 156 Geestgronden, 22 (2015), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 42