naar de abdij van Egmond. Die van St. Jeroen bevinden zich sinds 1892 te Noordwijk. Zoals bekend was Adelbert (Adalbert) een van de gezellen van Willibrord (658-739), die ca. 690 vanuit Ierland naar ons gebied kwamen. Hij stierf ca. 740. Op zijn sterfdag, 25 juni, vindt jaarlijks een bijzondere viering plaats op de St. Adelbertus akker, de plek waar eens zijn laatste rustplaats was. In 922 werd zijn gebeente overgebracht naar de abdij van Egmond, waarvan hij de schutspatroon is. Jeroen predikte hoofdzakelijk in het gebied waar nu Noordwijk ligt. Hij werd in 856 onthoofd. Zijn gedenkdag is 17 augustus. Het geslacht van Rietwijk Het geslacht van Rietwijk behoorde tot de vooraanstaande families in (Noord) Holland. Hun huis stond tegenover de abdij. De oudst bekende van het geslacht, Dirk van Rietwijk, verleende aan Wouter I van Egmont (Kwade Wouter) in 1203 onderdak toen zijn Slot op den Hoef in brand werd gestoken tijdens de Loonse oorlog. In 1315 vluchtte zowel Wouter II van Egmont als Willem van Rietwijk naar Haarlem toen hun onderkomen werd verwoest door de West-Friezen. Veel telgen uit het geslacht van Rietwijk bekleedden diverse openbare functies. Dirk van Rietwijk, grootvader van kanunnik Dirk, wonende op het huis Cranenbroek onder Heiloo was baljuw van de Egmonden. Hij huwde ene N. van der Made, stierf in 1476 en werd in de Slotkapel begraven onder een blauwe zerk, met twee hazewinden onder een fijn wapen gehouwen'Van deze zerk is echter niets meer terug te vinden. Ook in mijn onderzoek naar de graven en zerken in de Slotkapel, welke ik in 1984 startte, kwam ik de familie van Rietwijk niet tegen. De vader van kanunnik Dirk, Willem van Rietwijk, was eveneens baljuw van de Egmonden. Ook was hij schout van Egmond-Binnen. Hij huwde Catharina van Heemskerk. Willem stierf in 1504 en Catharina in 1508. Beide zijn begraven in het graf van hun vader, resp. schoonvader. Mr. Dirk van Rietwijk, kanunnik Op den Hoef Dirk werd geboren ca. 1480. In 1497 was hij student aan de Universiteit van Leuven en werd in 1504 tot priester gewijd. Vanaf 1507 was hij kanunnik verbonden aan het St. Catharina kapittel te Egmond op den Hoef. Hij stierf, zoals gezegd, op 20 oktober 1516 te Leuven. Niet alleen uit onderstaand schema blijkt, dat Dirk stamde uit het Huis van Egmont. Ook via zijn voormoeder Bartha van Egmont van Meeresteijn, gehuwd met Doeve van Rietwijk, is dit het geval. Geestgronden, 22 (2015), nr. 4 143

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 29