Over de Slotkapel in Egmond aan den Hoef raak je nooit uitgepraat of uit geschreven. Telkens komen er weer interessante nieuwe feiten boven tafel. Jos Hof schrijft in onderstaand artikel over een drieluik dat ooit de Slotkapel heeft gesierd. Jos Hof DE ALTAARLUIKEN, BESTEMD VOOR DE SLOTKAPEL Inleiding In de collectie van Museum Boijmans Van Beuningen te Rotterdam bevinden zich twee panelen (altaarluiken), die worden toegeschreven aan het atelier van Jacob Corneliszoon van Oostsanen. Het betreft hier de beide zijpanelen. Zij maakten ooit deel uit van een triptiek (drieluik). Onbekend is waar het middenstuk is gebleven. Het zijn 16e eeuwse schilderstukken in olieverf op paneel, 70 cm hoog en 26,5 cm breed, vervaardigd ca. 1516. Het linkerpaneel laat ons een knielende kanunnik zien met achter hem St. Christoffel, het kindje Jezus op zijn schouder dragend. Het rechterpaneel toont ons een afbeelding van St. Catharina (van Alexandrië). Zij wordt aangeroepen als beschermster tegen de pest en ter bewaking van de kuisheid. Ook wordt ze soms gezien als beschermster tijdens bevallingen. St. Catharinakapel op den Hoef Ik heb deze panelen reeds in juli 2014 mogen bewonderen, toen ze te zien waren tijdens de expositie over de werken van Jacob Comelisz van Oostsanen in het Stedelijk Museum te Alkmaar. Er was een tekstbordje bij aangebracht waarop te lezen stond dat de panelen ooit het altaar sierden in de St. Catharina kapel in de abdij van Egmond. In een mailbericht aan de conservator van het museum heb ik geschreven dat in de oude abdij geen kapel was toegewijd aan St. Catharina, en dat het volgens mij de St. Catharinakapel (Slotkapel) te Egmond aan den Hoef moest zijn. De patrones van de Slotkapel was immers St. Catharina., en de knielende geestelijke is gekleed als een kanunnik. Jan II van Egmont (Jan met de bellen, 1385-1451) liet de oude, uit 1229 daterende Slotkapel afbreken en in 1431 vervangen door de huidige. Aan de kapel verbond hij een kapittel0 van 6 kanunniken, het 'Catharijnenconvent op Den Hoef' (zie ook Geestgronden jaargang 22 nummer 1, April 2015). Jan, die vrijwel zijn hele leven in onmin lag met de abdij van Egmond, Geestgronden, 22 (2015), nr. 4 139

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 25