Biografische schets In de loop van zijn leven zou Lamoraal van Egmont uitgroeien tot de meest vooraanstaande edelman in de Nederlanden. Toen koning Filips II in 1558 de Nederlanden verliet en hij geschenken uitdeelde aan de meest vooraanstaande edelen bleek dat Egmont zelfs Willem van Oranje overvleugelde. Respectievelijk ontvingen zij de volgende bedragen: 50.000 Ecus voor Egmont, 40.000 voor Oranje en 15.000 voor Horn, overeenkomstig hun rang en prestige 7). Gedurende de eerste helft van de zestiende eeuw kwam er aan de staatkundige versnippering van de Nederlanden langzaam een einde. Karei V (1500-1558) was door een handige huwelijkspolitiek van zijn ouders en doortastend militair optreden in bezit gekomen van Spanje, uitgestrekte gebieden in Italië, Oostenrijk en de keizerstitel van het Heilige Roomse Rijk der Duitse Natie. Ook de Nederlanden vielen aan Karei toe en van 1515 tot 1548 voltrok zich een proces van eenwording. De keizer beoogde drie doelstellingen: uitbreiding van zijn machtsgebied, centralisatie van bestuur en rechtspraak en bestrijding van kritiek op de kerk. Nadat het hertogdom Gelre in bezit van Karei V was gekomen, waren de Nederlanden voor het eerst in de geschiedenis verenigd onder één vorst. Voor de centralisatie van het bestuur werden allerlei instellingen in het leven geroepen die dit proces moesten stimuleren. Te denken valt aan provinciale gerechtshoven als het Hof van Utrecht en de Raad van State, een adviescollege waar voornamelijk leden van de hoge adel zitting in hadden. Deze ontwikkelingen boden kansen voor de adel. Ondanks de wens van Karei V en zijn opvolger Filips II de Nederlanden bestuurlijk te centraliseren bleef het een composite monarchyde vorst werd geacht de provincies als aparte entiteiten te behandelen, rekening houdend met hun rechten en privileges. Behalve in de centrale bestuursinstellingen stonden edelen hun vorst ook bij als stadhouder van één of meerdere provincies. Door hun natuurlijke overwicht als edelman waren zij de mannen bij uitstek om als tussenpersoon op te treden tussen stedelijke besturen en de vorst en militaire posities te bekleden. De tactiek van hoge edelen als Willem van Oranje en graaf Lamoraal van Egmont bestond eruit zo vaak mogelijk in de nabijheid van het keizerlijke regeringscentrum te verblijven, hetzij in Brussel bij de landvoogd of landvoogdes, hetzij in de nabijheid van de vorst zelf8). Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3 59

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 9