In het begin van de jaren 1880 kwam George Hitchcock regelmatig naar Eg- mond om er te schilderen. De Oostenrijkse keizerin kwam hem in 1884 opzoe ken in zijn logement Noordzeebad. Nog in datzelfde jaar heeft Hitchcock zich officieel in Egmond aan Zee gevestigd. Hiermee werd een begin gemaakt met wat de Egmondse School zou gaan heten. Zie ook het artikel over de Loodsen in deze uitgave. Albert van der Zeijden SISI IN EGMOND AAN ZEE In Paleis Het Loo is nog tot 27 september 2015 de tentoonstelling te zien over 'Sisi, sprookje en werkelijkheid'. Sisi was de koosnaam van de Oostenrijkse keizerin Elisabeth (1837-1898). De meesten van ons kennen haar beter als Sissi [met dubbel ss) naar de gelijknamige filmreeks uit de jaren vijftig van de vorige eeuw waarin Romy Schneider de hoofdrol speelde. De tentoonstelling is een must see ook voor Egmonders. De tentoonstelling was eerder te zien in Wenen, maar voor deze Nederlandse versie heeft conservator Anne-Dirk Renting zich speciaal verdiept in de bezoeken die Sisi aan Nederland bracht. Sisi was ook in Egmond aan Zee. Dat wisten we al dankzij de studie van Peter van den Berg over de Egmondse school, De Uitdaging van het licht, uit 2008. Renting presenteert echter een andere bron, waarmee we Van den Berg's gegevens kunnen aanvullen en op één punt moeten corrigeren. Volgens Van den Berg, op pagina 70 van zijn boek, bezocht keizerin Elisabeth in 1886 ons land, logeerde in Amsterdam, maar bezocht van daar uit ook Egmond aan Zee, waar ze een schilderij kocht van Hitchcock, een zeevoorstelling. Van den Berg presenteert als zijn bron een latere herinnering van George Hitchcock zelf, gepubliceerd in 1912. Net toen Hitchcock even weg was, bezocht Elisabeth de dorpsherberg waar Hitchcock verbleef. Ze liet een briefje voor hem achter met de tekst: 'Many thanks for allowing me to use your beautiful room. Elisabeth.De volgende dag ontving hij een telegram van de majesteit en snel daarna kreeg hij bezoek van 'two gentelemen in attendancedie een schilderij van hem kochten waarop het oog van Elisabeth was gevallen. Dit hoge bezoek aan Egmond, ik neem aan de enige keizerin die ooit onze badplaats bezocht, was inderdaad een gebeurtenis. Renting presenteert in de begeleidende catalogus bij de tentoonstelling een nieuwe bron voor dit geruchtmakende bezoek, een krantenbericht uit het Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3 109

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 59