VAN DE REDACTIE Ietwat later dan normaal dit dubbeldikke zomernummer van Geestgronden, maar weer boordevol met interessante verhalen over de Egmondse geschiedenis. Het is dit jaar 450 jaar geleden dat de Egmonder- en Bergermeerpolder drooggelegd werden. De man die daarvoor verantwoordelijk is, was een vooraanstaand edelman die vele landerijen en kastelen, waaronder die van Egmond, in bezit had. We hebben het hier natuurlijk over Lamoraal van Egmont. Samen met graaf van Hom werd hij op de Grote Markt in Bmssel op 5 juni 1568 onthoofd. In juli 1943 werden alle luidklokken van kerken in Nederland gevorderd door de Duitse bezetter om er wapentuig van te maken. Zo ook de klok van de Slotkapel in Egmond aan den Hoef. Door een slimmigheidje is de klok bewaard gebleven en keerde hij in 1945 na de oorlog terug in de toren waar hij twee jaar eerder verwijderd was. Naar aanleiding van de tentoonstelling Dutch Utopia, waar o.a. schilderijen van Gari Melchers en George Hitchcock te zien waren schreef Carla Kager een artikel over een van deze schilderijen. Het schilderij 'De loodsen' dat zij beschrijft, toont vijf mannen die waarschijnlijk zijn geportretteerd in Cafe Zeerust boven op het duin bij de vuurtoren. Voor de kust van Egmond waren in 1954 kort na elkaar twee vliegtuigcrashes. Eén daarvan, op 17 mei, was de Grumman Avenger van de Marine Luchtvaartdienst. Rob Leijen heeft, naar aanleiding van de vondst van een stuk aluminium dat lijkt op een vliegtuigonderdeel, onderzoek gedaan naar dit ongeluk en heeft zijn bevindingen op papier gezet. In het vorige nummer was een verhaal over de armenzorg van Eddy de Wit. In dit nummer van Geestgronden het tweede deel van dit verhaal waar o.a. ingegaan wordt op de drie kerkgenootschappen in Egmond en hun zorg voor de armen. De beroemde keizerin Elizabeth van Oostenrijk, beter bekend als Sisi, bezocht in 1884 Egmond aan Zee vanuit Amsterdam, waar zij met haar gevolg logeerde. In Egmond kocht zij een schilderij van George Hitchcock. Tot 27 september is er een tentoonstelling over deze keizerin in Paleis Het Loo in Apeldoorn. Wij wensen u weer veel leesplezier.O 54 Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 4