Het eerste kwart van de 20-ste eeuw was voor de inwoners van Egmond aan Zee een moeilijke periode. Het vissersleven was hard. Er werd pure armoede geleden. In de vorige uitgave van Geestgronden liet Eddy de Wit zien op welke hulp van de gemeente en particulieren de inwoners van Egmond konden reke nen. In onderstaand artikel laat hij zien hoe de mensen in die periode door de kerken werden geholpen. Gelukkig ging het na 1920, door verbeterde wetge ving, beter met de hulp aan armen. Eddy de Wit ZORG VOORARMEN IN EGMOND AAN ZEE VAN 1900 TOT 1925 Deel 2 De drie kerkgenootschappen en de zorg voor de armen Zoals gezegd was van oudsher de gedachte dat de zorg voor armen een zaak was voor de kerken (en ook voor particulieren en voor instellingen van weldadigheid). Dit klinkt door in wat de gemeentelijke overheid schrijft op 7 maart 1923 aan het ministerie van Binnenlandse Zaken als bijlage bij een vragenlijst die de gemeente dient in te vullen ten behoeve van de rijksoverheid. 'Daar de inkomsten der kerkelijke instellingen niet toereikend zijn, is de Burgerlijke Armenzorg verplicht een gedeelte der bedeeling voor hare rekening te nemen. In de optiek van de gemeente ligt dus het primaat bij de kerken waar het de armenzorg betreft. [We zijn nog ver weg van die jaren in de 20e eeuw waarin de overheid via sociale wetten de zorgtaken heeft overgenomen.] De gemeente geeft aan dat er goed overleg is met de kerkelijke instellingen. 'Het resultaat van dit overleg is, dat slechts voor de helft van het benodigde bedrag door de Burgerlijke Armenzorg wordt bijgedragen. [In dat jaar gaf het Burgerlijk Armbestuur f3.400,00 uit en de gezamenlijke kerken f3.065,00.] 1In Egmond aan Zee vormden in 1923 de Oud-Katholieken verreweg het grootste kerkgenootschap. 2. Het Oud-Katholieke Armbestuur schonk f2.467,42 aan 40 bedeelden, allen Oud-Katholiek. Gemiddeld komt dat neer op f 1,20 per week per bedeelde. 3De Diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente ondersteunde Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3 99

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 49