Afb. 26 De Musschenbuurt met links boven Hotel Zeerust. De foto is van een hoog standpunt genomen vanuit de Noorderstraat. In de mast op het duin werd de stormbal gehesen. De houten schermen om de vuurtoren (1873-1915) dienden als dagbaak voor de scheepvaart. Foto Jonker, collectie Regionaal Archief Alkmaar Zeker in Egmond hielden ze niet zo van strenge overheidsregels die dat verboden. Verder gaat dit boek nauwelijks over Egmond, maar wel over het ruige leven van de loodsen in vroeger tijd en wat ze zoal moesten weten en kunnen om grote zeilschepen naar een veilige haven te leiden. Een zeeloods moest volgens de reglementen ook een uniform dragen: een blauwe lakense jas en een pet, vest en broek met daarover een pijjekker van donkerblauwe duffel. Ze werden op schepen dan ook vaak Jan Duffelgenoemd. En nu zie ik het pas: de mannen op het schilderij - behalve van Pel - dragen allemaal eenzelfde vaalblauwe jas en zo te zien hoort de broek van twee man er ook nog bij. Dan valt me nog iets op. Dat prachtige, diepgroen geglazuurde kannetje op tafel (of dient het als kwispedoor?) staat al een tijdje bij ons thuis in de keuken; zonder erg gekocht bij Kringloop Tol in Egmond aan den Hoef voor 50 cent. Toegegeven, er waren er vast meer van, maar als ik het met een foto van het schilderij laat zien, zegt een oude derper dame: Mijn opa, Klasie Schol, zou dat een teken hebben genoemdZe bedoelt het in de geest van: ga zo door. 86 Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 36