Afb. 24 Het meest Zuidelijke puntje aan de kust is het atelier van Hitchcock en Melchers. Historische Atlas van Noord-Holland, kaart van rond 1900. De Zuidertoren is 'gebluscht' in 1891. De Musschenbuurt De huisjes met rode daken op het schilderij zijn nu ook meteen verklaard: dat is de oude Musschenbuurt, die volgens het Historisch kadaster van W. v.d. Berg in de 17° eeuw de nieuwe buurt heette. Dat oude, armste wijkje van Egmond, dat in de oorlog jammerlijk moest worden gesloopt. De mannen op het schilderij hebben overigens weinig belangstelling voor dat uitzicht. Als dit loodsen zijn, dan zouden ze volgens mij een tafel kiezen met zicht over zee en geen zeiltje missen. Maar misschien heeft de schilder ze gevraagd om ter wille van de lichtval aan de landzijde te gaan zitten en die armoedige Moskebiertis voor hen niet zo interessant. Lakense jas Als die vijf mannen om de tafel Egmondse loodsen zijn, dan is het wel in hun nadagen, want door de nieuwe haven in IJmuiden is de loodsdienst van Egmond al in 1876 opgeheven en dit speelt 11 jaar later. Een toevallige ontmoeting met Willem Verbeek, brengt me op het spoor van Smakken en Kuiveneen kloek boek uit 1988 over 100 jaar loodsdienst op Amsterdam. Loodsen wilden wel eens een visnetje uitgooien om aan de kost te komen. Afb. 25 (middenpagina's) De Loodsen, olieverfschilderij van Gari Melchers, 170 x 211 cm. Vervaardigd in 1887/1888. Eigendom van Frye Art Museum, Seattle Washington. Foto Carla Kager Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3 83 nul.-r WlitTiji vu

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 33