Afb. 21 Albert van Pel, de herbergier van 'Zeerust' tweede van links op het schilderij De Loodsen(zie middenpagina) foto collectie mevr. B. de Graaff-Zwart Op een dag in 2013 wordt dit zo maar opgelost. Mevr. B. de Graaff-Zwart (1930, ik ken haar als Bep Zwart), plukt me van de Voorstraat, waar ze woont. Ze heeft de tentoonstellingscatalogus van Dutch Utopia in de uitverkoop bij Dekker gekocht en daarin op het schilderij De Loodseneen bekend gezicht ontdekt. "Dat zijn geen loodsen", zegt Bep: kijk maar, de tweede van links, dat is Albert van Pel, mijn grootvader, logementshouder van Hotel Zeerust op het vuurtorenduin." Bep toont een foto van haar opa en de gelijkenis is treffend. Ze weet ook zeker dat het in Zeerust is. Albert van Pel (1841-1919), bijgenaamd de Doisef, was een man die zijn bierklanten goed de baas kon. Hij trouwde twee maal en gaf 23 kinderen aan op het gemeentehuis. Hoewel die lang niet allemaal in leven bleven, zijn toch vele Egmonders familie van deze illustere man. De plek lijkt nu wel vast te staan: Hitchcock en Melchers kwamen volgens de verhalen van Bep's moeder Guurtje van Pel (1893-1989) vaak in Zeerust om er te schilderen. Ze hadden daar hoog boven zee en duin een schitterend uitzicht over het strand en de zee en aan lokale figuren om te schilderen was ook geen gebrek. Het atelier van de schilders lag slechts een paar honderd meter zuidwaarts op een ander hoog duin; ongeveer waar nu de nieuwe duintrap is, boven het boothuis van de KNRM. Bep weet met zekerheid te vertellen dat Hitchcock in Zeerust bij Albert van Pel zat, toen keizerin Sissy uit Wenen kwam om een schilderij te kopen. De schilder zat er blijkbaar goed en weigerde naar beneden te gaan om haar te woord te staan. Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3 81

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 31