Afb. 18 Julius Garibaldi Melchers (Detroit 1860, tBeknont 1932) vestigt zich als jonge schilder in 1884 in Egmond, woont afwisselend ook in het buitenland, maar onderhoudt de contacten tot aan zijn dood. Van deze in Egmond gemaakte foto bestaat ook een schilderij. De ziel van Egmond Hier hangen de schilders van het licht'. Zalen vol sprankelende, kleurige schilderijen met speelse lichtval en op meerdere ervan staan herkenbare situaties in de Egmonden. We zien levensgrote werken die 100 tot 125 jaar geleden al internationaal roem oogstten en vaak aan de andere kant van de oceaan in grote musea of in overheidsgebouwen hingen of hangen. Tonnen zijn ze waard en zelfs veel meer dan een miljoen. Voor Egmondliefhebbers betekenen ze iets dat veel belangrijker is. Ze geven een kleurig inkijkje in het leven en zelfs in de ziel van Egmond in vervlogen tijden. Wat zonde dat de meeste van die prachtige werken binnenkort weer de oceaan over gaan. Ik weet niet of het mag, maar het lukt om mooie foto's te maken. Dutch Utopia Hoe kwamen die Amerikaanse schilders hier eigenlijk verzeild? In het midden van de 19e eeuw raken ze in Amerika verzot op alles wat Hollands is. De voormalige Republiek van de Zeven Provinciën die de wereldzeeën beheerste en braaf protestant is, ziet men graag als het 'moederland' van Amerika. Veel liever dan het gehate Engeland. De naam Dutch Utopia duidt op de verheerlijking van ons land in die tijd. Annette Stott heeft dit onderzocht en er een lijvig boek over geschreven: Holland Mania, hier uitgegeven als Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3 77

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 27