Over de boodschap die men tijdens een hagertpreek te horen kreeg tasten we vaak in het duister. In de kern zal de afschuw van het aanbidden van beelden centraal hebben gestaan in menige hagenpreek. De Bijbel bood genoeg argumenten die men krachtig onder woorden kon brengen. Men hoefde de Bijbelboeken Exodus en Deuteronomium er maar op na te slaan om te vernemen dat Mozes het aanbidden van beelden verbood. Calvijn spon voort op dit thema in zijn boek Instituties van de Christelijke Religie. Hierin pleitte hij voor verwerping van de beeldenreligieHet was onmogelijkheid zich de wereld van de Geest toe te eigenen door tussenkomst van het materiële zoals de sacramenten en vroomheid van de katholieke geestelijkheid 14). Afb. 6 Beeldenstormers aan het werk. F. de Witt-Huberts, Het beleg van Haarlem. Haarlems heldenstrijd in beeld en woord 1572 (Haarlem 1944) Uiteindelijk ging men op 10 augustus 1566 over tot daden. In het nu Franse Steenvoorde toog men na een hagenpreek op weg naar de kerk en het klooster en sloeg het interieur stuk. Juist in het graafschap Vlaanderen, waar Lamoraal van Egmont stadhouder was, sloegen de beeldenstormers keihard toe. Op 20 augustus was de Beeldenstorm in Antwerpen een feit. Ooggetuigen meldden dat het in de kathedraal leek op een hellekrochtdoor het hels kabaal en de brandende toortsen van de beeldenstormers. Ondertussen was het in de stad zelf wonderlijk stil, men hield zich over het algemeen afzijdig. Na twee dagen trokken de beeldenstormers de stad uit, richting de omliggende dorpen en steden. Op 22 augustus kon Lamoraal in Gent het tij niet keren. Een volle 64 Geestgronden, 22 (2015), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 14