Gevelsteen van de kerk te Egmond op den Hoef. Afb. 1 De gevelsteen in 1894. Beeldbank Regionaal Archief Alkmaar. jaren van conflicten met de abdij van Egmond wist hij uiteindelijk in 1439 te bereiken dat hij onafhankelijk werd van de abdij. Hij stierf op zijn Slot op den Hoef op 4 januari 1451 en werd in zijn 'eigen St. Catharinakerk', pal voor de plek waar tot de restauratie van 1633-34 het altaar stond, begraven. Zijn grafzerk is de oudste die in de Slotkapel aanwezig is. Herbouwer of vergroter? Er zijn bronnen die vermelden dat Arent van Egmont in 1400 de Slotkapel zou hebben afgebroken en herbouwd, en dat deze dertig jaar laten zou zijn ver groot door zijn zoon Jan II. Zelfben ik van mening dat het hier de afbraak en herbouw van de St. Agneskapel te Egmond aan Zee betreft. In de kroniek van Dirk Wouters over het Geslacht van Egmont (1562) lezen we op folio recto 26, dat Arent van Egmont rond het jaar 1400 een vaart naar Alkmaar liet graven, het dorp Egmond aan Zee liet opknappen en de kapel 'die heer Walengier van Egmont hadde düen maecken"1 heeft doen afbreken om een nieuwe te bouwen. Dat staat zo in de kroniek van Dirk Wouters: Arent van Egmont: ende maeken een graft omt huys van Egmont, en de een nieuwe vaart om nae Alcmaer te va ren. Hy heeft ook het dorp Egmont op See merckelicken doen verbeteren, ende hy heeft dat capelleken dat heer Walengier van Egmont hadde doen maecken afghebroken en heeft daar een schonere capelle doen maken. 4 Geestgronden, 22 (2015), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 6