VAN DE REDACTIE De tijd schrijdt voort. Voor u ligt alweer het eerste nummer van de 22e jaar gang van Geestgronden. Helaas zijn diverse mensen van het eerste uur ons inmiddels ontvallen. Juist op het moment dat de vorige editie verscheen, overleed Hanny de Vries-van Kasteel. Stichting Historisch Egmond en de redactie van Geestgronden hebben heel wat aan haar te danken. Mede met haar in gedachten zal de redactie zich ook dit jaar weer voor de volle 100% inspannen om voor u drie mooie edities te verzorgen. Het is dit jaar 70 jaar geleden dat de Tweede Wereldoorlog eindigde. Wij besteden aandacht aan dit feit middels een serie artikelen waarin met name de inwoners van de Egmonden centraal zullen staan. In dit nummer drie arti kelen die min of meer in elkaar overvloeien. Eddy de Wit beschrijft in het le deel van zijn artikel de armenzorg in Egmond aan Zee tussen 1900 en 1925. Omdat het huidige stelsel van sociale uitkeringen nog van de grond moest komen, moesten plaatselijke initiatieven helpen de ergste nood te lenigen. Het volgende artikel beschrijft de jaren '30 en de aanloop naar de Tweede Wereldoorlog. In en rond Egmond werden tal van werkverschaffingsprojec ten opgestart om werklozen aan de slag te laten zijn. Waar elders in het land de nationaalsocialistische beweging, de NSB, zich in een groeiende belang stelling kon verheugen zag men zich in Egmond geconfronteerd met een be volking die het niet zo op hen had voorzien. In het derde artikel wordt de stranding van de IJM 225 Sursum Corda III beschreven. Aan dit schip kleeft een bijzonder verhaal dat slechts weinigen bekend zal zijn. Jos Hof beschrijft in zijn bijdrage dit keer de 585 jaar oude steen die boven de ingang van de Slotkapel is ingemetseld. In de rubriek 'Straatnaam Verklaard' een beschrijving van de Kalkovensweg in Egmond aan den Hoef. Deze nog niet zo oude weg verwijst naar een bijzondere onderneming die aan de Hoevervaart was gevestigd. Verder in dit nummer in de rubriek 'Kort Nieuws' aandacht voor de recente activiteiten van Stichting Historisch Egmond en een vooruitblik op het aanstaande Slotfestijn. Tevens een woord van dank aan de schenkers van documentatie voor het archief. Uw inbreng van o.a. fotomateriaal, documenten en verhalen vormt mogelijk weer aanleiding tot een mooi artikel in een toekom stige Geestgronden. Aarzel niet en neem contact met ons op. Dat Geestgronden voorziet in een behoefte blijkt uit de frequente en veelal positieve reacties die wij mogen ontvangen. Wij wensen u dan ook met dit nummer weer veel leesplezier. Tot slot wijzen wij u nog op de aanstaande 4 en 5 mei herdenkingen die mede in het teken van Egmonds gevallen zeeva renden zullen staan.Q 2 Geestgronden, 22 (2015), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 4