SLOTFESTIJN Slotfestijn 'Lamoraal': Egmond in de 16e eeuw Historisch Egmond heeft speciaal ter ere van het 450-jarig jubileum van de inpoldering van de Berger- en Egmondermeer gekozen voor Lamoraalals thema van het jaarlijkse Slotfestijn. Op zaterdag 13 juni zullen enthousiaste vrijwilligers u weer mee terug nemen naar het Egmond van vroeger. Terug naar de tijd van de beroemdste graaf van Egmont, Lamoraal, want hij en zijn prachtige kasteel in Egmond staan centraal tijdens dit gezellige evenement. Historische context Lamoraal van Egmont leefde in de 16e eeuw en de Nederlanden vielen onder het gezag van de Spaanse koning. Het is een donkere, politiek ingewikkelde periode in onze vaderlandse geschiedenis, waarin Lamoraal een zeer belang rijke rol speelde. Samen met Willem van Oranje en Filips II van Horne ver zette hij zich openlijk tegen een aantal zeer impopulaire maatregelen die de Spanjaarden ons oplegden, zoals de inquisitie. Dit verzet kostte hem, letter lijk, de kop. Lamoraal van Egmont en Filips van Horne werden beschuldigd van verraad en gearresteerd. Op 5 juni 1568 werden zij op de Grote Markt in Brussel onthoofd. Willem van Oranje ontsprong de dans en onder zijn leiding groeide het verzet onder het protestante deel van de Nederlanden tegen de katholieke Spanjaar den. De koning stuurde de hertog van Alva met een groot leger om orde op zaken te stellen: De Tachtigjarige Oorlog was begonnen. Toen de Spaanse legermacht in 1573 opstoomde richting Alkmaar, gaf Willem van Oranje aan geuzenleider Diederik (van) Sonoy de opdracht alle grote gebouwen rond de stad te verwoesten, zodat het Spaanse leger zich nergens zou kunnen terug trekken en verschansen. Om deze reden trok Sonoy op 7 juni 1573 met zijn troepen door Egmond, waar hij, behalve de dorpen, het Slot op den Hoef, de Slotkapel en de Abdij in brand stak. Zijn er dan alleen maar dieptepunten in de 16e eeuw? Gelukkig niet, want het was wederom Lamoraal van Egmont die, enkele jaren voor zijn dood, de opdracht gaf om de Egmondermeer in te polderen. Samen met Hendrik van Brederode, als heer van Bergen verantwoordelijk voor de gelijktijdige inpol dering van de Bergermeer, bedacht hij een slim stelsel van dijken, sloten en molens, die tezamen de ondiepe meren tussen Egmond, Bergen en Alkmaar zouden moeten omzetten in vruchtbaar land. Geestgronden, 22 (2015), nr. 1 47

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 49