afslag tussen randweg (nu geheten Hoeverweg) en oude tracé van de Hoe- verweg (nu geheten Slotweg) werd Kalkovensweg. De naam voor dit stukje weg is echter nogal misleidend en niet goed doordacht want de kalkovens waarnaar wordt verwezen lagen namelijk enkele honderden meters oost waarts langs de Hoevervaart aan de huidige Brededijk. In een later stadium heeft dan ook nog het deel van de Mosselaan, gelegen tussen de oostelijke randweg en de kruising Brededijk-Zomerdijk-Kromme Hogedijk, de naam Kalkovensweg gekregen. Afb. 25 De Egmondsche Schelp kalk-branderij van G. Ruige- waard. Beeldbank Stichting His torisch Egmond. Op 1 maart 1904 verzocht aannemer en timmerman Gerrit Ruigewaard (6 sep tember 1856-15 april 1933) de voormalige gemeente Egmond-Binnen om een vergunning voor het bouwen van een kalkbranderij bestaande uit vier kalk ovens, met een hoogte van 17 meter, een turfloods, kalkloods en enkele wo ningen (afb. 25). Het geheel zou worden gerealiseerd op een terrein gelegen aan de Hoevervaart nr. 383. De vergunning werd op 13 april 1904 afgegeven. In de ovens zouden schelpen worden gebrand waarna er als eindproduct kalk ontstond. De kalk werd gebruikt in mortel (specie) waarmee werd gemetseld, gevoegd of gepleisterd. De Egmondse schelpenvissers visten de schelpen op het strand en brachten deze met hun schelpenkarren naar het Schulpstet in Egmond aan den Hoef (afb. 26). Vandaar brachten vletschippers de schel pen met hun schuiten naar de kalkovens. Gedurende de beginjaren werden de schelpen van de Noordzeekust betrokken maar vanaf 1920 kwamen de schelpen uit de Waddenzee. Vanwege de geringe diepte van de Hoevervaart konden de grotere schepen de kalkbranderij in Egmond niet meer bereiken en besloten Gerrit Ruigewaard en zijn zoon Johan (1894-1980) in 1921 om in Akersloot vier nieuwe kalkovens te bouwen. Een deel van de schelpen die daar werd aangevoerd werd met vletten naar de kalkbranderij in Egmond ge- Geestgronden, 22 (2015), nr. 1 43

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 45