De KW 160 Handel en Zeevaart De eerder genoemde rederij L. Parlevliet Nzn., leidde in het begin van de oorlog een kwakkelend bestaan totdat Strauch ook geld in deze onderneming zou pompen. Er werden diverse schepen gehuurd of aangekocht, zo ook de KW 160 Handel en ZeevaartOp 20 maart 1941 vertrok deze motorzeil- logger naar zee met als schipper de in Egmond aan Zee geboren Willem Groen (1904—1941). Hoewel er op 27 maart nog radiocontact is geweest, is het schip vermoedelijk later die dag door een geallieeerde luchtaanval tot zinken gebracht. Bij deze aanval kwam naast Willem Groen nog een zestal bemanningsleden uit Katwijk om. Zij worden allen vermist. De IJM 21 Corrie De IJM 21 Corrievan rederij N.V. Visserijmaatschappij De Daad vertrok op 26 maart 1942 naar zee. Nog diezelfde dag werd het scheepje door drie snelle (vermoedelijke Engelse) motortorpedoboten met mitrailleurs bescho ten en tot zinken gebracht. Aan boord was de in Egmond woonachtige Willem Brouwer (1906-1942). Volgens een ooggetuige overleefde hij de beschieting maar ging met het schip ten onder toen hij nog een jas of matras uit het reeds zinkende schip wilde halen alvorens in de reddingsloep te klimmen. Er zijn echter geen aanwijzingen gevonden dat ook de IJM 21 Corrie een V-mann aan boord had en aangenomen wordt dat de Engelsen zich in dit geval heb ben vergist. De IJM 21 en N.V. Visserijmaatschappij De Daad worden niet genoemd als onderdeel van de spionagevloot.O Geestgronden, 22 (2015), nr. 1 41

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 43