Je kunt onderstaand artikel beschouwen als de derde in de reeks van de artikelen die we in deze editie van Geestgronden over de eerste helft van de twintigste eeuw publiceren. Rob Leijen laat zien dat er in de Tweede Wereldoorlog ook vanaf vissersboten gespioneerd werd. Rob Leijen STRANDING VAN DE IJM 225 - ONGELUK OF OPZET? In de avond van 18 oktober 1941 strandde tijdens zwaar stormweer, op twee kilometer ten zuiden van Egmond aan Zee, de IJmuidense motorlogger IJM 225. Op zich een gewone stranding zoals er in de loop der jaren vele hebben plaatsgevonden maar aan dit schip hangt een bijzonder verhaal dat alles te maken heeft met de tijd waarin deze stranding zich afspeelde. Inleiding Tijdens de oorlog spioneerde de Duitse inlichtingendienst, de Abwehr, op de Noordzee met als doel gegevens over het weer en informatie over geallieer de scheeps- en vliegtuigbewegingen te verzamelen. Zij gebruikten hiervoor Nederlandse vissersschepen met Nederlandse bemanningen. Als aanvulling op de bemanning werd op ieder schip een V-Mann' (vertrouwensman) ge plaatst. Dit waren door de Duitse Kriegsmarine tot marconist opgeleide, en daarna bewapende, Nederlanders. Zij moesten hun waarnemingen doorsei nen naar de Abwehrstelle Niederlande in Hilversum. Het plan dat de Duitsers bedachten was bijzonder vernuftig. Zij investeerden via gecompliceerde fi nanciële constructies in noodlijdende rederijen en zorgden dat deze schepen konden aankopen of huren. Rederij Schipper van den Oever In februari 1941 werd in IJmuiden de rederij Schipper van den Oever' opgericht. Het lijkt niet erg realistisch om in oorlogstijd te investeren in de zeevisserij, zeker niet als men bedenkt dat aan de zeevisserij grote beper kingen of zelfs verboden waren opgelegd. Deze nieuwe rederij werd echter doelbewust opgericht om te dienen als dekmantel voor de spionageactivitei- ten van de Abwehr. In 1939 was een Duitser, genaamd Friedrich Strauch, actief in de tabaks- handel en kwam onder dat mom regelmatig in Nederland. Op dat moment Geestgronden, 22 (2015), nr. 1 35

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 37