gemeentebegroting van Egmond aan Zee door de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland afgekeurd omdat het gemeentebestuur had geweigerd een extra belastingverhoging voor de zwaar onder de crisis lijdende bevolking door te voeren. Veel Egmondse vissers werkten op de IJmuidense vloot maar tussen de twee wereldoorlogen raakte ook IJmuiden in verval. Met de visserij ging het niet goed en steeds vaker legden de vissers het werk neer. Als de reders de collectieve arbeidsovereenkomst opzeggen en een loonsverlaging van 15 procent voorstellen, kondigt de IJmuider Federatie op 3 januari 1933 een grote visserij staking aan. De staking, die tot 11 juli duurt, is de langste ooit in de visserij en markeert ook het dieptepunt van de crisisjaren. In 1936 breekt opnieuw een staking uit en ditmaal komen de vissers als winnaar uit de strijd. Het wordt echter een overwinning die nauwelijks winst oplevert. De prijzen voor land- en tuinbouwproducten stonden fors onder druk hetgeen in een agrarische gemeenschap als de Egmonden ook duidelijk merkbaar moet zijn geweest. Het nationaal-socialisme met z'n beloftes voor een betere tijd, steekt overal de kop op. Heel wat boeren, vissers en fabrieksarbeiders die naar betere tijden verlangen, zijn er gevoelig voor. Inmiddels was in 1934 ook het tramlijntje van Egmond aan Zee naar Alkmaar opgeheven. Concur rentie van de autobusdienst maar ook het feit dat men vanwege de crisis minder had te besteden lag hieraan ten grondslag. Afb. 14 Werkverschaffing in 1932 (ergens in Nederland) 28 Geestgronden, 22 (2015), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 30