In het artikel over de armenzorg in Egmond aan Zee wordt weergegeven hoe slecht de situatie voor de Egmonders was in het eerste kwart van de twintigste eeuw. Rob Leijen geeft in onderstaand artikel weer hoe het ver der ging in de Egmonden in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog. Zowel economisch als politiek. Rob Leijen AANLOOP NAAR DE TWEEDE WERELDOORLOG Inleiding In 1918 eindigde de Eerste Wereldoorlog met een absolute nederlaag voor Duitsland. De geallieerden legden Duitsland tal van (onmogelijke) voorwaar den op waaronder enorme herstelbetalingen. Hiermee werd in feite reeds de kiem gelegd voor een nieuwe wereldoorlog. In de jaren direct na de Eerste Wereldoorlog groeide de wereldeconomie als gevolg van o.a. de wederopbouw van Europa en de toename van de consumentenbestedingen. Aan deze groei kwam abrupt een einde met de Beurskrach van 1929 toen op donderdag 24 oktober de aandelenkoersen op de beurs van New York volledig in elkaar stort ten. De gevolgen werden ook in Europa merkbaar en in Duitsland waren de omstandigheden (armoede, werkloosheid) in de jaren daarna rijp om de Na- tionaalsocialisten onder aanvoering van Adolf Hitier aan de macht te helpen. Crisisjaren 1929-1940 Nederland werd hard getroffen door de recessie, die bijzonder hardnekkig bleek. Hoewel de economie zich na diverse ingrepen eind 1936 leek te her stellen, werd Nederland in het kielzog van de Verenigde Staten in 1937 door een tweede kleinere recessie getroffen. Ook de toenemende spanning in Eu ropa trof de Nederlandse economie hard. De economische problemen leidden tot verpaupering en ontevredenheid, die zich onder andere uitten in onrust (Jordaanoproer) en de groei van de NSB. Pas na de Tweede Wereldoorlog zou de Nederlandse economie daadwerkelijk opbloeien. Ook in de Egmonden en omgeving worden de economische problemen merkbaar. In de gemeenteraad wordt regelmatig aandacht gevraagd voor de plaatselijke werklozen en de problemen waarin diverse gezinnen terecht zijn gekomen. Zo worden bijvoorbeeld uit te voeren werken zoveel als mo gelijk bij lokale arbeiders en bedrijfjes neergelegd. In 1933 werd zelfs de Geestgronden, 22 (2015), nr. 1 27

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 29