De zeer arme weduwe Stam 3-11-1916 Volgens J.Bult sr. heeft de weduwe van Arie Stam het erg arm. Hij vraagt het bestuur of haar bedeling niet wat omhoog kan. Het Burgerlijk Armbestuur zegt in januari 1914: - Alle weduwen krijgen hetzelfde bedrag.(Kennelijk ligt het nu weer anders dan in 1907 zoals hierboven besproken.) - Haar schoonzoon is schipper op een trawler en hij verdient steeds zeer veel geld'. 'Zodat het dan de plicht van de dochter is de moeder te ondersteunen.' Aldus de notulen. De Groot terug uit de gevangenis November 1915 De voorheen armlastige Arie de Groot is uit de gevangenis ontslagen. Hij is tijdelijk opgenomen in het toevlucht van den heer Jonker te Amster dam Dat is tijdelijk, zo schrijft de minister (de ambtenaar), omdat hij weer in de gemeente zal moeten terugkeren. Nu wenst de minister te weten of de ge meente er achter staat als hij toezegt dat het Burgerlijk Armbestuur hem een jaar lang een toelage zal geven van f 0,75 per dag. Dat is dus f 5,25 per week. De minister krijgt als antwoord dat De Grootgelijk andere armlastigeneen bedrag van f 1,25 per week zal krijgen. Bovendien zal hij waarschijnlijk van het Nederlands Hervormde armbestuur nog eens f 0,75 ontvangen. De minister was gul met zijn voorstel. Misschien was de f 5,25 die de ambte naar vroeg meer gangbaar in andere gemeenten? De hervormde, oude L. Zwaan 21-7-1916 De penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur krijgt nogal eens bezoek van mensen met een verzoek. Zo komt op een zomerdag in 1916 de dominee langs in verband met een bedeelde. De heer L. Zwaan heeft hulp en verpleging nodig. Hij moet eigenlijk worden opgenomen in het oude-mannen-huis in Alkmaar. Maar ja, het verpleeggeld. Dat tehuis kost wel f 5,25 per week en dat heeft hij niet. Zwaan heeft aan ouderdomspensioen f 2,00, van de bedeling van de Her vormde diaconie f 0,75 en van het Burgerlijk Armbestuur nog eens f 0,50. In totaal f 3,25. Hij komt twee gulden te kort. 22 Geestgronden, 22 (2015), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 24