In de notulen van al die 25 jaren ben ik geen dankbetuiging richting het arm bestuur tegengekomen, dus wellicht is de betekenis van de mededeling van Gouda niet dat deze mevrouw zo dankbaar was, maar dat zij het haar eer te na vond om als steunontvanger bekend te komen staan.Schaamte-armerf wor den wel diegenen genoemd, die uit schaamte hun armoede verborgen hielden (houden) en niet bekend willen staan als bijstandstrekker. Het kan natuurlijk ook dat zij door wat voor omstandigheden ook niet meer arm was. Bedeling op maat Op 4-10-1907 vermelden de notulen dat 'De uitkering aan de Weduwe Pieter Glas en aan de Weduwe Hendrik Groen wordt verlaagd van f 1,00 naar 50 cent per week.Dit hangt vermoedelijk samen met kinderen die het huis uit gaan of kinderen die bijdragen aan het inkomen van hun moeder. De ondersteuning van enkele gehuwden gaat van 50 cent naar f 1,00 en voor enige weduwen van 50 cent naar 75 cent. Dit is een duidelijk verschil met vijfjaar daarvoor: toen kregen alle weduwen hetzelfde bedrag. De huisarts als financieel informator? 3-12-1907 Er is een bespreking met dokter Schipper, want de vraag rijst of sommige bedeelden niet zelf hun gezondheidskosten zouden kunnen betalen. De conclusie is dat de behandeling van de gezinnen van Arendje Glas-Vuil, Neeltje Groen-Dekker en Jansje Groen-Eijfsde niet meer voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur komt wijl men verneemt, dat de financiee- le toestand dier gezinnen zóódanig is verbeterd, dat zij zeiven in de kosten daarvan behooren te voorzien. Het mag iets meer zijn 9-10-1908 Egmond aan Zee telt in 1908 ongeveer 2800 inwoners. Dit is voor ons een interessant jaar, omdat van dit jaar bekend is hoeveel bedeelden er waren en tevens hoeveel zij ontvingen. Het Burgerlijk Armbestuur ondersteunt eind 1908 31 weduwen (en hun even tuele kinderen) en 31 mannen (en hun eventuele gezinsleden). Het saldo van het Burgerlijk Armbestuur geeft de bestuurders aanleiding tot enige vreugde. Er wordt besloten, teneinde dit saldo niet te hoog te doen zijn, de onderstand (dit woord wordt soms ook gebruikt ipv bedeling) van enige bedeelden te verhogenNegentien weduwen gaan van 75 cent naar één 20 Geestgronden, 22 (2015), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 22