Het Gasthuisfonds In de notulen van het Burgerlijk Armbestuur spreekt men steeds in één adem van Burgerlijk Armbestuur en Gasthuisfonds. Qua personele bezetting van deze twee organen kan gezegd worden: het zijn dezelfde mensen. In de notu len van de vergaderingen wordt tussen beide instituties nooit een onderscheid gemaakt. Nergens iets van 'wie van ons beiden gaat dit betalen Niettemin beschikten beide instellingen over een eigen budget, begroting, in komsten en uitgaven. Het Gasthuisfonds beschikte over de minste middelen. Besluiten van het Burgerlijk Armbestuur en Gasthuisfonds De notulen van de vergaderingen van het Armbestuur en het Gasthuisfonds worden bewaard in het Regionaal Archief in Alkmaar. Hierin komen Derpers van toen in beeld en ze worden daar met naam genoemd. Gezien het tijdvak dat besproken wordt zullen thans nog levenden uit deze periode toen kind geweest zijn en nu minstens 89 jaar oud. Daarom zullen in dit artikel de namen niet geanonimiseerd worden. Dit is in overeenstemming met wat in historische publicaties gebruikelijk is. De onderstaande voorbeelden geven een goed beeld van hoe het er toen aan toe ging. Jan Buis Op 20 oktober 1902 wordt besloten - Weduwen krijgen 50 cent per week, (zo'n 6,50 Euro nu) - Jan Buis krijgt f 2,00, dus vier keer zo veel. - 'De thans lopende bedelingen zullen op hetzelfde bedrag gehandhaafd blijven Helaas vermelden de notulen niet waarom Jan Buis zo'n speciaal geval was. Weduwen en een heer Op 17 februari 1903 wordt besloten: - Jb Zwart krijgt 25 cent - de weduwe Gl. Groen krijgt 50 cent - de weduwen RGlas en H.Groen krijgen f 1,00 De notulen geven niet aan hoeveel kinderen de betrokkenen hebben. Een schaamte-arme? Op 16-6-1903 deelt Regent Gouda in de vergadering mee, dat de weduwe Cor- nelis Scholder voor de haar toegekende bedeling "beleefdelijk heeft bedankt". Geestgronden, 22 (2015), nr. 1 19

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 21