Het eerste kwart van de 20-ste eeuw was voor de inwoners van Egmond aan Zee een moeilijke periode. Het vissersleven was hard. Menig visser bleef op zee'. De weduwen moesten maar zien hoe ze de eindjes aan elkaar konden knopen. De Eerste Wereldoorlog maakte de situatie nog slechter, er viel een groot aantal slachtoffers. Er werd door menigeen pure armoe geleden. In het onderstaande eerste deel (van twee artikelen) geeft Eddy de Wit enkelen van deze Egmonders een gezichten laat hij zien hoe deze mensen door de ge meente en door de kerken geholpen werden. Eddy de Wit ZORG VOORARMEN IN EGMOND AAN ZEE VAN 1900 TOT 1925 Deel 1 Op hoop van zegen Op 24 december 1900 vond de première plaats van het toneelstuk Op hoop van zegen', spel van de zee in vier bedrijven van Herman Heijermans. Het stuk was een aanklacht tegen de wantoestanden in de Nederlandse zeevisserij en was vanaf het begin een groot succes. De godvrezende Kniertje, weduwe van een visser, gaf in dit stuk de woorden De vis wordt duur betaalcT eeu wigheidswaarde. Eind negentiende eeuw woonde Heijermans een aantal jaren in Katwijk en Wijk aan Zee. Daar had hij geobserveerd dat het leven van de Nederlandse vissers een gruwelijke ellende' was, 'eene ellende zoo groot als nauwelijks in steden bestaat'. De vele misstanden in de zeevisserij troffen hem diep. Nederlandse reders hadden vaak alleen interesse in het maken van winst, niet in het leven van de bemanning van de schepen. Dit gold ook voor Egmond aan Zee in het begin van de 20-ste eeuw. Een groot deel van de Egmondse bevolking was aangewezen op de inkomsten van de zee. Er werd armoe geleden. Stel je voor dat je in die jaren in Egmond aan Zee woonde. Je man is werk loos, of op zee gebleven' en je hebt geen inkomen. Je vraagt je elke dag weer af wat je vanavond op tafel kan zetten en hoe je aan een paar schoenen voor je zoon kan komen. Hij loopt al een jaar op de oudjes van zijn broer en past ze allang niet meer. Dan ben je aangewezen op je buren en familie. Je hoopt dat 10 Geestgronden, 22 (2015), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2015 | | pagina 12