Egmondse diamantslijpers dan ook grote onzekerheid en sommigen vroegen een gesprek aan met de baas om te informeren hoe het er voor stond. Helaas viel uiteindelijk ook voor de Egmondse vakschool het doek. Het was voor velen een grote strop na jaren van leren en later goed verdienen,zegt Bakker over deze moeilijke tijd. "De meeste vonden uiteindelijk hun weg bij de Hoogovens, die konden iedereen gebruiken en daar verdiende je ook goed. Een enkeling ging naar Amsterdam, maar de reistijd en lange werkdagen vielen meestal erg tegen, dus dat was ook snel afgelopen." Zo kwam er relatief snel een einde aan een zeer bijzondere industrie tus sen de duinen. Diamant Diamant bestaat uit koolstof, dat miljoenen jaren geleden onder hoge druk en hoge temperatuur samengeperst is in de onderste lagen van onze aarde. In de loop der tijd is het ruwe gesteente door de werking van de aarde omhoog geperst, waardoor het min of meer binnen handbereik is komen te liggen. Bekende vindplaatsen zijn de diamantmijnen in Liberia, Angola, Ivoorkust, Zuid-Afrika, Botswana en Sierra Leone. In veel van deze gebieden worden conflicten gefinancierd met de opbrengst van de diamanthandel en zo is de naam conflictdiamanten of bloeddiamanten ontstaan. Het zal de diamantslij per echter een zorg zijn. Zijn enige taak is om van de ruwe steen een diamant te maken. Veel van de in Egmond aan Zee bewerkte diamanten kwamen uit de Kimberley-mijn in Zuid-Afrika. Het slijpen van de 58 kanten, of facetten, die van een diamant een briljant maken, gebeurt op een speciale schijf, die nog het meest lijkt op een ouder wetse platenspeler. Het steentje, vaak niet groter dan een suikerkorrel, wordt vastgehouden door een dopje in een tang en langzaam op de draaiende schijf gedrukt. Op deze schijf ligt een dun laagje olie vermengd met diamantpoeder en het is dit poeder waarmee het steentje uiteindelijk geslepen wordt. Met behulp van een loep wordt het steentje tijdens het slijpen wel honderden keren bekeken, net zo lang tot het gewenste resultaat is bereikt. Het proces van diamant slijpen Voor er gestart wordt met het slijpen van de diamant, wordt er eerst nauwkeu rig gekeken hoe de ruwe steen van de diamant het beste genomen kan worden om het grootste gewicht van de diamant te behouden. Daarom is het belang rijk dat er nauwkeurig gekeken wordt hoe men dit kan doen. Dit noemt men de toetsgang. Geestgronden, 21 (2014), nr. 4 131

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 33