Zo vlak na de bevrijding was van plannen maken uiteraard nog geen sprake. Egmond aan Zee lag behoorlijk in puin en de wederopbouw kwam langzaam op gang. Het was op dat moment ook nog helemaal niet zeker of de diamantindustrie het zou redden. Toen men echter doorkreeg dat de situatie toch niet zó somber was als men zich had voorgesteld, werd meteen besloten in Egmond aan Zee aan de slag te gaan. "Gaat dat allemaal maar zo, vraagt de reporter aan directeur Slijper, "en heeft u helemaal geen moeilijkheden gehad? "Er waren moeilijkheden genoeg, antwoordt Slijper, "maar die hebben we overwonnen. Ik heb in ieder geval een bedrijfsvergunning. De firma Slijper nam contact op met timmerman-aannemer Zwart, die enthousiast een gebouwtje begon te maken, achter zijn werkplaats in de Zuiderstraat. Zwart is zelfs enige malen in Amsterdam geweest om te kijken hoe een diamantslijperij moest worden ingericht. De machines zouden worden geleverd door een bedrijf uit Alkmaar en ook waren er nog enkele elektromotoren nodig om de slijpschijven op gang te brengen. Langzaam kreeg de slijperij gestalte en op 20 september 1948 zouden de deuren voor het eerst geopend worden voor een tiental leergierige Egmondse jongeren. Na een korte periode in dit gebouwtje tussen de Zuiderstraat en de Marinestraat, verhuisde de diamantslijperij begin jaren vijftig naar een gloednieuw gebouw. Naast de gasfabriek in de Pieter Schotsmanstraat stonden maar liefst zesenzestig slijpmolens te draaien. Uit deze periode stamt ook een heel leuk Polygoon beeldverslag over de slijperij. In dit filmpje zien we een jonge Arie Broek en zijn vrienden verveeld over zee uitkijken. Ook zij gaan uiteindelijk aan de slag in de nieuwe industrie, waarna er een aantal prachtige beelden vanuit de slijperij in de Pieter Schotsmanstraat voorbij komt. Als u op internet met Google zoekt op de woorden diamantslijperij Egmonddan kunt u het filmpje zelf zien. Afb. 19 Advertentie in De Vrije Alkmaarder, 1949 Opleiding lol Diamantslijper Geestgronden, 21 (2014), nr. 4 125 Jongemannen van 14 tot en met 17 jaar uit Alkmaar e>i omgeving stellen wij hierbij In de gelegenheid am op zeer gunvige voorwaarden een goed an goedbrtaa d vak tc leren op onze diamantslijperij te Egmond aan Ze*. Aanmelding persoonlijk van Maandag to; en met Vrijdag of schriftelijk; N V Diamantslijperij H E Slijper. Marine- stiaat, Egmond aan Zee.

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 27