In het naoorlogse Egmond aan Zee lagen de banen niet bepaald voor het op rapen. De visserij speelde nauwelijks meer een rol en het toerisme moest lang zaam weer op gang komen. Het dorp had jongeren dan ook weinig te bieden. Toenmalig burgemeester Niele zag echter een gouden kans toen hij in contact kwam met de heer H.E. Slijper, directeur van de gelijknamige diamantslijperij in Amsterdam.Een diamantslijperij in Egmond aan Zee. Waarom niet?', moet hij gedacht hebben. Martijn Mulder en Rob Leijen DE DIAMANTSLIJPERIJ IN EGMOND AAN ZEE Diamantslijper was van oudsher een vak dat door Joodse mensen werd beoefend. Zowel werkgevers als werknemers waren van Joodse afkomst en de industrie concentreerde zich voornamelijk in Amsterdam. De concurrentie, vanuit bijvoorbeeld België, was hevig, maar door de eeuwenlange ervaring waren de Amsterdamse slijpers in staat een bloeiende industrie op te bouwen, die wereldwijd zeer goed bekend stond. Dat het lot van de Joodse bevolking tijdens de Tweede Wereldoorlog een dramatisch effect had op het aantal diamantslijpers zal u niet verrassen. Van de ongeveer 3000 diamantbewerkers die Nederland voor de oorlog telde, keerde slechts een handvol terug. In een ultieme poging om him industrie te redden, gingen de slijperijen daarom vakscholen opzetten. De heer Slijper Het is maart 1948 als de heer Slijper achter zijn bureau in de diamantbeurs te Amsterdam zit, voor een interview in de Vrije Alkmaarder. De interviewer, aan de andere kant van het grote bureau, krijgt een vergrootglas en de heer Slijper wijst hem op een glimmend steentje, dat roerloos op een vel papier voor hen ligt. "U hoeft de kanten niet te tellen," zegt de heer Slijper tegen de interviewer. Dit nietige steentje heeft achtenvijftig vlakken, die er in onze werkplaats in Amsterdam op zijn geslepen. En dat slijpen van diamanten wordt nu het werk in de fabriek, die wij over enige maanden - misschien nog vóór de zomer in Egmond aan Zee zullen openen." Uit het buitenland komen de ruwe stenen, die vervolgens door ons worden bewerkt - gekloofd en geslepen en in allerlei soorten komen de diamanten dan op de binnen- en buitenlandse markt," zo vervolgt Slijper. Dankzij het instellen van de vakscholen hebben we in Nederland inmiddels al weer zo 'n Geestgronden, 21 (2014), nr. 4 123

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 25