teruggeplaatst als 'museale beglazingvoor het bedrag van f 114.309. Met museale beglazing wordt bedoeld dat het gebrandschilderd raam binnen wordt geplaatst. In de oude sponning komt vervolgens voorzetbeglazing. De spouw wordt zodoende geventileerd met binnenlucht. Er ontstaat op deze manier een 'binnenklimaat' dat er voor moet zorgen dat condensvorming, verval der glasschilderingen en doorzakken van brede panelen wordt voorkomen. Het geheel wordt van buitenaf beschermd door een z.g. gaasraster, die schade door takken of stenen moet voorkomen. Met de bijkomende werkzaamheden, uitgevoerd door de Fa. Schakel Schrale, kwam de totale kostenpost op ca. f 190.000. Dinsdag 13 augustus 1991 werd een begin gemaakt met de restauratie. Rutger Bogtman (de derde generatie glazeniers sinds de oprichting van het bedrijf in 1914) startte zijn restauratiewerk met het uitnemen van de panelen nadat de beschermrasters waren verwijderd. De heer Bogtman sr. (80), die nog betrokken was geweest bij de restauratie in 1966, bezocht regelmatig de Slotkapel, waar zijn zoon werkzaam was. Bezoek prinses Margriet Ten gelegenheid van het terugplaatsen van de gebrandschilderde ramen en de gerestaureerde gevelsteen bracht H.K.H. prinses Margriet op 12 september 1992 een bezoek aan de Slotkapel. Zij werd door burgemeester Brommet en het bestuur van de Stichting Restauratie en Stichting Gebruik Slotkapel hartelijk ontvangen. Alvorens entree te maken onthulde zij de gevelsteen boven de ingang van de kapel. Na te zijn voorgesteld aan bestuursleden en diverse officiële genodigden bekeek zij de gerestaureerde ramen, waarbij ik de eer had om de prinses nader te mogen informeren over het door prins Frederik Hendrik van Oranje-Nassau geschonken raam. Na een informeel samenzijn vertrok de prinses weer richting Het Loo. Voor bestuur, vrijwilligers en genodigden van de Slotkapel was het een bijzondere en feestelijke dag. Afb. 13 De gebrandschilderde ramen van de Slotkapel geschonken door officiële instanties en adellijke personen. Onder elke foto is de gever vermeld en de positie van het raam in de kerk (zie uitklapbare middenpagina's). Foto's Jos Hof. Bewerking foto's Drukkerij Belleman 118 Geestgronden, 21 (2014), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 20