overige ramen zijn vervaardigd door glazenier Jan Maertenszoon Engelsman. In tegenstelling tot Holsteyn ontwierp hij niet uit het hart van het raam maar, geheel in eigen stijl, vanuit de voet. Engelsman was aanvankelijk te Hoorn woonachtig, later te Alkmaar gevestigd en aldaar overleden in 1654. Na zijn werk in de Slotkapel heeft Engelsman diverse opdrachten uitgevoerd o.a. in kerken te Schermerhom 1636, De Rijp 1640, Wormerveer, Krommenie, Broek in Waterland en Etersheim. In 1643 heeft hij ramen vervaardigd voor de Grote of St. Laurenskerk te Alkmaar. Restauratie 1913-1914 Onder coördinatie van ds. Hamer werden, dankzij een gulle gift van een in het dorp verblijvende Amerikaanse kunstschilder (vermoedelijk Gary Melchers, die ook geld schonk aan de Slotkapel voor het kopen van een Kerstboom) en diverse donaties van particulieren, in de periode 1913-1914 diverse restauratiewerkzaamheden aan de Slotkapel uitgevoerd. Ook de ramen werden onder handen genomen. Dat de gebrandschilderde ramen aan herstel toe waren, getuigt onder meer een in 1912 door de Kerkvoogdij verzonden smeekbrief aan H.M. koningin Wilhelmina. We lezen: 'Aan Hare Majesteit de koningin der Nederlanden. Geven met den diepste eerbied te kennen Kerkvoogden der Nederlandsche Hervormde Kerk te Egmond Binnen en aan den Hoef: Dat de Regering te hulp is gekomen voor de herstelling der glasvensters in de kerk in de Rijp en thans de voldoening smaakt, dat die weer in hun ouden luister prijken. Op alle welke gronden de adressanten zich veroorloven Uwe Majesteit op het eerbiedigste te verzoeken, op de Staatsbegroting van het volgend jaar, een post uit te trekken als subsidie voor herstelling der gebrande glasvensters in de Nederlandsche Hervormde kerk te Egmond aan den Hoef, welke kosten geraamd worden op vijf en dertig honderd gulden, 't Welk doende Van Uwe Majesteit de zeer gehoorzame dienaren en getrouwe onderdanen: De Kerkvoogdij van Egmond Binnen en aan den Hoef'. 1940-1945 Op 13 juni 1940 ontvangt de Kerkvoogdij te Egmond aan den Hoef een brief van de Dienst Inspectie Kunstbescherming te Den Haag, met daarin de opdracht de gebrandschilderde ramen te demonteren, te verpakken in kisten, te verzegelen en transportgereed te maken. Ook staat er in de brief:Plaats waar op te bergen: boerderij te Groot Schermer'. Na het verwijderen van de gebrandschilderde ramen werden de raamopeningen gevuld met blank noodglas. De in totaal 95 panelen, afkomstig uit 11 ramen, verpakt in 1 grote en 4 kleine Geestgronden, 21 (2014), nr. 4 115

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 17