Afb. 10 Burgemeester Eymaplein met v.l.n.r. café Centraal, de Eymabank en een stukje van de school. Beeldbank Stichting Historisch Egmond, nr. 01072 Op dinsdag 6 mei 1941 ontving burgemeester Eijma een telefoontje van de Provinciale Griffie in Haarlem met de mededeling dat hij was ontslagen. Over de reden van het ontslag deden de kranten nogal vaag maar uit het feit dat op 16 september van datzelfde jaar de N.S.B.-burgemeester Fijn door Rijkscommissaris Seyss-Inquart tot nieuwe burgemeester werd benoemd, moge de ware reden duidelijk zijn. Na zijn ontslag gold Eijma nog steeds als prominent in het dorp en dat was zonder twijfel de reden dat hij werd opgepakt en in het gijzelaarskamp Haaren, gevestigd in het grootseminarie te Haaren, Noord-Brabant werd opgesloten. Op 4 mei 1942 werd kamp Sint-Michielsgestel, gevestigd in het kleinseminarie Beekvliet in Sint- Michielsgestel, geopend. De eerste bewoners waren 460 die dag opgepakte toonaangevende Nederlanders, waaronder politici, burgemeesters, hoogleraren, geestelijken, advocaten, schrijvers en musici. Tot eind 1944 werden honderden notabele Nederlanders als gijzelaar vastgehouden. Na de oorlog keerde Eijma terug in Egmond aan Zee en werd door de autoriteiten voor enkele maanden aangesteld als waarnemend burgemeester tot de komst van M. Niele in december 1945. Niele werd op 1 mei 1946 officieel als burgemeester van de gemeenten Egmond-Binnen en Egmond aan Zee geïnstalleerd. Geestgronden, 21 (2014), nr. 4 111 kimv

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 13