en later de Oostenrijkse (Pinus nigra austracia) en Schotse den (Pinus pinaster). Hoewel over het algemeen de aanplant en bebossing nabij Schoorl goed geslaagd waren werden wegens de matige resultaten elders, de projecten in 1871 stopgezet en de duinen aan hun lot overgelaten. Staring trok zicht terug op zijn landgoed. De Boekhorst in Lochem waar hij in 1877 overleed. Hoewel Staring niet aantoonbaar actief is geweest in of nabij Egmond, heeft de PWN hem met de naamgeving van een weg in het duingebied willen eren. De Staringweg bij Egmond-Binnen kent drie huisnummers (1, 2 en 3). Het voormalig jachthuis Vogelwater, Staringweg 1, werd in 1891 gebouwd in opdracht van Barend Scheurleer, een Amsterdamse commissionair in effecten. In 1933 werd de provincie Noord-Holland eigenaar van Vogelwater en kreeg het de functie van rusthuis. In 1973 werd het huis verhuurd aan de dichter-schilder C.J. van Geel. Zijn levenspartner, de dichteres Elly de Waard woont daar tot op heden nog steeds. Het adres Staringweg 2 behoort toe aan de duinboerderij Berwout welke in opdracht van Willem Bak tussen april 1867 en februari 1869 zou zijn gebouwd (1). Berwout maakte deel uit van een ontginningsproject uit 1862. Het pand op nummer 3 dateert uit 1994 en wordt hier verder niet besproken. Vandaag de dag lijkt geoloog Staring grotendeels vergeten en denkt men bij de naam Staring eerst aan zijn vader, de dichter. Staring was echter de grondlegger van wat wij nu kennen als de Landbouw Hogeschool in Wageningen. In onze omgeving komt de naam naast de in deze rubriek besproken weg, nog voor als Staringvlak op camping Bakkum. Ook een onverhard weggetje voor wandelaars in de Schoorlse duinen en een kleine vlakte in het PWN duingebied dragen die naam. Tot slot dient nog te worden opgemerkt dat de dennen- en loofbossen in het duingebied in en rond de Egmonden niets te maken hebben met aanplant door Staring. Weliswaar hebben de theoriën van Staring een bijdrage geleverd maar deze aanplant is uitgevoerd in het kader van werkverschaffingsprojecten in de jaren '30 van de vorige eeuw. Staring was toen al lang daarvoor overleden. De destijds aangeplante Corsicaanse dennen vinden we nog alom in het duingebied terug. Het hout van deze bomen is zeer geschikt als timmerhout en werd ook veelvuldig gebruikt als stuthout in de kolenmijnen in zuid-Limburg. Ironisch is misschien wel dat de aanplant van destijds nu door middel van het kappen van de bomen in verband met duinbrandgevaar, weer deels ongedaan wordt gemaakt. 92 Geestgronden, 21 (2014), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 50