mogelijk 1654), inderdaad de zoon van de hiervoor genoemde Isaac LeMaire. In de 37 jaar durende Hollandse aanwezigheid op Taiwan zijn door gezamenlijke inspanning van Hollanders en Chinezen belangrijke veranderingen doorgevoerd: nieuwe gewassen werden geïntroduceerd en steden, waterwerken, polders, bruggen en wegen werden aangelegd. Op Taiwan zijn meerdere polders ontstaan, toentertijd met Hollandse namen, waaronder Lemaires Polder oftewel 'Siamsiamticke'. Zo ontstaan dus vrijwel tegelijkertijd twee polders genaamd LeMaire, één bij het Noordhollandse Huisduinen en de tweede ver weg op Taiwan. De zoon herhaalde dus het project van zijn vader. In december 1645 zeilde Maximiliaan LeMaire als commandeur of bevelhebber van de retourvloot terug naar het vaderland met aan boord, toeval of niet, de chirurgijn Nicolaas de Graaff uit Egmond aan Zee. Na een half jaar kwamen de schepen aan op Texel. In het jaar daarop, 1647, kocht hij een huis met boomgaard in Egmond aan den Hoef. Dit was aan de Slotweg. Zo woonde mijn 'Taiwanese' voorganger van 370 jaar geleden dus nog geen 500 meter van waar ik nu woon.Q Noten 1 Na het beleg en de val van Haarlem (1572-1573) waren diverse Noordhollandse steden afgesneden van de prinsgezinde steden bezuiden het IJ en konden niet meer in de Staten in Den Haag verschijnen. De steden Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, Edam, Monnickendam, Medemblik en Purmerend hielden daarom vanaf 1574 afzonderlijke bijeenkomsten. Uit deze vergaderingen ontstonden wat naderhand de Gecommitteerde Raden van Westfriesland en het Noorderkwartier is gaan heten (volledig: Het Kollege der Gecommitteerde Raden van de Staten van Holland en Westfriesland in Westfriesland en het Noorderkwartier) welke tot in 1795 zouden blijven functioneren. Geestgronden, 21 (2014), nr. 2/3 89

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 47