Op de voorkant van deze uitgave van Geestgronden staat een huwelijksfoto uit 1948 afgedrukt. Deze foto heeft op een tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Alkmaar gehangen en werd daar herkend door de hoofdpersoon in onderstaand verhaal. Er bleek een aangrijpende geschiedenis achter schuil te gaan. Jesse van Dijl heeft dit verhaal voor Geestgronden opgeschreven. Jesse van Dijl HET RELAAS VAN RIENEKE BUTER 'Hoe een eenzame peuter uit een jappenkamp naar Egmond kwam' U kent het misschien wel. U leest een boek of U ziet een film en denkt op een gegeven moment "dit is wel een heel bijzondere wending, dat zou in het echt niet kunnen". Een verhaal dat van zoveel toevalligheden aan elkaar hangt, dat het ongeloofwaardig wordt. Dit gevoel zou u kunnen overkomen bij het lezen van onderstaand verhaal. Het is de weergave van zo'n soort geschiedenis met bijzondere wendingen en toevalligheden. Alleen is hier geen sprake van een boek of een film. Nee, het is echt gebeurd, een waar levensverhaal met belangrijke connecties met de Egmonden. Een verhaal met toevalligheden, of moet het toch worden toegeschreven aan een vertrouwen in de bescherming door God en een rotsvast geloof in de liefde van God? Het geloof is in ieder geval een belangrijk element in het verhaal. Zonder dit geloof was het heel anders afgelopen. Dat dit verhaal geschreven kan worden, is te danken aan Anna Catharina Buter. Zij leefde van 1895 tot 1983 en ligt nu begraven op het kloosterkerkhof te Tilburg. Anna Catharina was bij het klooster gegaan en had daardoor de naam Zuster Maria Edmunda gekregen. Tussen 1929 en 1946 werkte ze in het onderwijs van de missie op Java. In onze kolonie dus, Nederlands-Indië. Na de oorlog keerde zij terug in Nederland, om vervolgens hier in het klooster te blijven. Ze is na 1946 nooit meer terug geweest in Indië. Anna Catharina Buter, ofwel Zuster Maria Edmunda, had een broer die Jacob Buter heette. Jacob Buter had samen met zijn vrouw Johanna de Groot een winkeltje in de Julianastraat te Egmond aan Zee. Op de hoek met de Bergstraat, daar waar nu een stomerij zit. Dit winkeltje van Jacob laat zich het beste omschrijven als een soort kruidenierszaak. Er werden onder andere oliepakken voor de zeelui verkocht maar ook Geestgronden, 21 (2014), nr. 2/3 61

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 19