van Egmond gemaakt heeft meteen verkocht werd. "Ik was een schilderij van een trawler op volle zee bij IJsland aan het maken voor mijn vader's verjaardag. Maar toen ik op een dag thuis kwam en hem af wilde maken bleek mijn moeder hem al verkocht te hebben aan meester Harmsen. Ja, ons gezin kon dat geld toen goed gebruiken.Een soortgelijke situatie deed zich voor toen Harry op de MULO zat. Hij had een uitnodiging gehad om de Velser brug te tekenen voor een jubileum en kreeg daarvoor speciale permissie van het hoofd van de school om een middag afwezig te zijn. Zijn moeder ging mee. Aan het eind van de middag was zijn moeder maar wat blij met de verdiende 25 gulden. "Nee, we hadden het niet breed thuis" legt Harry uit. Dit alles illustreert dat Harry een natuurtalent was, die zich als kind al onderscheidde door zijn bijzondere tekentalent. Hij zegt daarover: "De enige tienen die ik op mijn rapport kreeg waren voor tekenen, de andere cijfers waren minder". Tijdens die lagere school periode werd zijn talent opgemerkt en gestimuleerd door het hoofd van de school, meester De Waal. Deze zorgde ervoor dat hij als 12-jarige jongen in de leer kon gaan bij kunstschilder Vermeulen(?) die toen in de Voorstraat tegenover dokter Helle woonde. Ook zorgde meester De Waal ervoor dat hij in die zelfde tijd deel kon nemen aan een zomertekenkamp voor studenten van de kunstacademie. Hij gaf Harry daar speciaal vrij voor. "Ik heb veel aan meester De Waal te danken" zegt Harry. Op de MULO deed Harry mee aan een schoolbord tekenwedstrijd die jaarlijks in het Lyceum gehouden werd. Natuurlijk won hij de eerste prijs. Zijn vrouw Yvonne vertelt dat ze als beste tekenaar van haar school ook meedeed aan de wedstrijd en met Harry om de eerste prijs streed. Zij kwam uit een kunstzinnig gezin waarin iedereen schilderde of tekende. Jaren later kwamen ze elkaar weer tegen, gewoon wandelend op het strand. Ze kwamen er toen achter dat ze destijds samen aan die tekenwedstrijd hadden meegedaan. Die middag wandelen op het strand was het begin van een lange relatie. Ze zijn nu al ruim 50 jaar samen. Hoe het begon Harry Stam is geboren in een vissersgezin op 19 februari 1942 in Egmond aan Zee. Behalve zijn vader waren ook zijn ooms, opa en eerdere voorvaderen visser (al zeker vanaf 1650). Bij het uitkomen, verleden jaar, van het boek over het Vissersmonument in Egmond aan Zee1' werd hem duidelijk hoe zwaar zijn familie door de Eerste Wereldoorlog getroffen Geestgronden, 21 (2014), nr. 1 5

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 7