benoemd tot stadhouder van Gelre. In 1478 werd hij in Brugge als eerste Heer van Egmont lid van de Orde van het Gulden Vlies gemaakt, een zéér exclusieve ridderorde. Jan III (Manke Jan) was de oudste zoon van Willem en hij volgde zijn vader in 1483 op. Na zijn huwelijk met Magdalena van Werdenburg, een nicht van de Rooms-Duitse koning en keizer Maximilliaan van Oostenrijk, werd Jan stadhouder van Holland en ontving hij de graventitel. Heer Jan III werd Graaf Jan I van Egmont en de vrije heerlijkheid Egmond werd zo tot graafschap verheven. Op zaterdag 7 juni worden de bezoekers van het Slotfestijn daarom mee teruggenomen naar het Egmond in de 15e eeuw. Door middel van levende geschiedenis en re-enactment zal het een drukte van jewelste zijn in het Slotkwartier. Tegenover de Slotfundamenten zal een middeleeuws kampement staan waar bezoekers kennis kunnen maken met het dagelijks leven in de 15e eeuw. Ambachtslieden en soldaten demonstreren daar hun kunnen. Boogschieten, zwaardvechten en middeleeuws koken zijn enkele voorbeelden van wat de bezoeker kan zien en beleven. Kom daarom vooral langs op zaterdag 7 juni, tussen 12:00 en 17:00u, tijdens de kunstmarkt van het Hoeverdorpsfeest en proef de sfeer van de 15e eeuw op ons Slotfestijn. René Descartes in Egmond (1643-1649) Het zal voor velen een verrassing zijn, dat de beroemde Franse filosoof René Descartes de laatste jaren van zijn leven in Egmond woonde. De vraag waarom hij in 1643 uitgerekend naar Egmond kwam, is tot nu toe door geen biograaf beantwoord. Eind april publiceert Peter van den Berg het nieuwste boek over Descartes. Van den Berg publiceerde eerder over de internationale kunstenaarskolonie die zich begin vorige eeuw in de Egmonden bevond en bracht daarmee de Egmondse School weer in de internationale belangstelling. Ook dit nieuwe werk over de Egmondse periode in het leven van René Descartes belooft een eye-opener te zijn voor allen die zich in het leven van de filosoof interesseren. Wilt u alvast een exemplaar reserveren, stuur dan een e-mail naar info@historischegmond.nl of bel naar Peter van den Berg (06-21576941). Tijdens onze Open Dag op zondag 4 mei zal de schrijver zelf aanwezig zijn en kunt u uw boek afhalen en afrekenen.O Geestgronden, 21 (2014), nr. 1 43

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 45