'EGMONDERS TIJDENS DE EERSTE WERELDOORLOG' Expositie Dit jaar is het precies 100 jaar geleden dat de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Voor het Museum van Egmond te Egmond aan Zee is dit een mooie gelegenheid om er, in samenwerking met Stichting Historisch Egmond, een expositie aan te wijden. Van 28 juli 1914 tot 11 november 1918 woedde in Europa de Grote Oorlog, die later bekend werd als de Eerste Wereldoorlog. Nederland bleef in dit conflict neutraal. Deze neutraliteit had echter consequenties voor de Nederlandse bevolking en zeker ook voor de bevolking van Egmond. De mobilisatie ontregelde het hele sociale leven. Winkels waren opeens hun werknemers kwijt, visserszonen vertrokken naar allerlei kazernes, in Egmond werden soldaten voor de kustbescherming gelegerd, in de buurt van de vuurtoren kwam een kanon te staan en de bouw van de watertoren liep bijvoorbeeld vertraging op. Een grote vluchtelingenstroom overspoelde Nederland. Enkele Egmondse kinderhuizen werden als noodhospitalen ingericht voor Franse, Duitse en Belgische kinderen. Belgische vluchtelingen werden zelfs bij particulieren ondergebracht. De werkloosheid werd steeds groter doordat de internationale handel terugliep en koopvaardijschepen getorpedeerd werden. De vissersvloot liep enorme verliezen op door de vernietiging van schepen die op mijnen liepen. Het bericht 'Uitgevaren op.... van het schip en bemanning is niets meer vernomen' trof veel gezinnen. Het vissersmonument met al de namen van hen die nooit meer terugkeerden getuigt hiervan. Voedselschaarste trof hen die werkloos waren extra hard. Alles ging op de bon, maar vaak was brood of waren aardappelen nauwelijks te koop. Tot overmaat van ramp brak in de zomer van 1918 ook nog de Spaanse griep uit. Een ooggetuige vertelde: "Iedere dag hoorde men de klok luiden, afhankelijk van de windrichting, van den Hoef, Rinnegom of Egmond aan Zee. Mensen die wel eens in een sanatorium waren verpleegd, vielen als eerste slachtoffers. Toen op 11 november 1918 eindelijk de wapenstilstand inging, waren de Geestgronden, 21 (2014), nr. 1 39

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 41