Hanswijk was een gehucht aan de oever van de rivier de Dijle in België en was destijds gelegen in het district Mechelen. Inmiddels is het volledig opgegaan in de stad Mechelen en als herinnering resteren daar nog de Hanswij(c)kstraat en de Hanswijkvaart. In de 16e eeuw trokken vele kooplieden, een goed heenkomen zoekend voor de Spaanse troepen, vanuit de zuidelijke Nederlanden noordwaarts. Een aantal van hen verkoos om in Egmond aan den Hoef een buitenplaats te bouwen. Zo verrezen hier o.a. de buitens Beekvliet, Eindhoef, Gelderland, Klarenbeek, Kortberaad, Middenhoef, Oudhoef, Riga, Tijdverdrijf en Hanswijk1'. Tijdens de Engels-Russiche invasie en de daarop volgende gevechten in 1799 werden veel van deze buitenplaatsen zwaar beschadigd en nadien afgebroken om nooit meer herbouwd te worden. Helaas is over het bestaan van de buitenplaats Hanswijk nauwelijks iets in de archieven terug te vinden. De nog steeds bestaande familienamen Hanswijk en Van Hanswijk zijn zeer vermoedelijk terug te voeren op de naam van het voorvermelde gehucht doch (nog) niet aantoonbaar is dat een nazaat uit één van deze families de opdrachtgever was tot de bouw van een buiten in Egmond aan den Hoef. Wat wel duidelijk wordt uit de Historisch Kadaster2' is dat ene Mr. Johan Willem van Hanswijk (Den Bosch 1750-Grave 1808) tussen 1789 en 1794 eigenaar was van het grootste deel (afb. 23) van wat wij nu kennen als het Hanswijk. Hij was in de periode 1788-1795 lid van de Vroedschap (stadsbestuur) van Alkmaar en kocht in die periode blijkbaar de bezittingen in Egmond aan den Hoef. Hoewel Mr. Johan Willem van Hanswijk (afb. 24) dus maar korte tijd eigenaar van het terrein is geweest is het zeer waarschijnlijk dat hij degene is aan wie de naam is ontleed. Mogelijk heeft hij zijn bezit, destijds ongeveer gesitueerd op de huidige adressen Slotweg 14 en 16, Hanswijk genoemd, maar aantoonbaar is dit niet. Afb. 24 Silhouet van Mr. Johan Willem van Hanswijk. Pentekening ca. 1775-1799. Collectie: Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie. Inventarisnr. IB00115670 Geestgronden, 21 (2014), nr. 1 35 n

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 37