Tijdens de oorlog Al in het begin van de oorlog kwam de Duitse bezetter met het plan om (vanwege de aan te leggen verdedigingswerken aan de binnenduinrand en het zicht en gebruik van geschut) het dak van ons huis te verwijderen. Het is er gelukkig niet van gekomen. Wel werden er achter en naast het huis enkele bunkers gebouwd, evenals op de Sixerkrogt, het bollenland ten noorden van het Nagtegalenpad. Ook tijdens de (eveneens vanwege strategische belangen) afbraak van zo'n 15 huizen aan de Herenweg en aan de duinrand in de directe omgeving van het Karmelklooster, bleef ons huis gespaard. In november 1942 kregen mijn ouders bezoek van een ambtenaar van de Gemeente, vergezeld van een Duitse militair. Zij kwamen met de mededeling dat verplicht moest worden geëvacueerd naar Alkmaar en de woning uiterlijk eind december moest zijn verlaten. Direct na het vertrek naar Alkmaar op 22 december werd het huis gebruikt als onderdak voor militairen. Mijn vader bleef vanaf zijn evacuatieadres de klanten in Egmond bedienen. Ook bleef hij in functie als doodgraver van de R.K. Parochie. Na eerst aan de Speenkruidstraat en later aan de Bergerweg te hebben gewoond keerden mijn ouders met hun kinderen en de pleegouders van mijn moeder, voorjaar 1945 terug naar hun winkelhuis aan de Herenweg. Zij troffen de woning in verwaarloosde staat aan. Periode 1945-1965 Na grondig te zijn schoongemaakt en weer te zijn ingericht als kruidenierswinkel werden de werkzaamheden voortgezet. Moeder stond, in krijtwit schort met benen knopen, in de winkel, en vader deed, meestal met origineel kruideniersjasje aan, de uitbreng van de boodschappen. Een dienstbode zorgde voor de kinderen. In mei 1947 kregen mijn ouders opnieuw verlof om tabakswaren te verkopen. Chauffeurs van de betreffende groothandel die soms jarenlang wekelijks bij ons de bestelde goederen kwamen brengen, zoals o.a. Cor Zentveld uit Egmond-Binnen en Wim Dekker, zoon van kruidenier Barend Dekker, brachten de loodzware balen (40 kg) suiker, zout en rijst vanuit de vrachtauto op hun rug via het achtererf en keuken helemaal naar boven, tot op de overloop, omdat deze artikelen 'droog' moesten staan. Mijn broer Piet (1933) herinnert zich ook ene Kees Zoon, een chauffeur die vele jaren bij ons aan huis kwam in de tijd dat mijn ouders waren 14 Geestgronden, 21 (2014), nr. 1

Geestgronden - Egmonden | 2014 | | pagina 16