Dit is het derde en laatste artikel van Jos Hof over de afstammelingen van Jan II van Egmont. In het bijgaande schema kunt u zien hoe onze koning Willem Alexander afstamt van Jan II. Jos Hof VORSTELIJKE NAZATEN VAN JAN II VAN EGMONT (3) In deze laatste aflevering de geneagram Sabina van Beieren-Lamoraal van Egmont, de afstamming van koning Willem-Alexander uit het Huis van Egmont; de huwelijken tussen Nassau (Oranje) en Egmont en een nadere breschrijving van het wapen van prins Frederik-Hendrik in een gebrandschilderd raam in de Slotkapel. Er bestaan diverse manieren om in kaart te brengen hoe, en van wie men afstamt. Zo is er de stamreeks, een opstelling van personen, waarbij de verwantschap vader-zoon bepalend is; een afstammingsreeks, die aangeeft hoe een persoon afstamt langs zowel mannelijke als vrouwelijke voorouders van een bepaalde voorouder; de stamboom, in de vorm van een boom, te beginnen onderaan bij de stam met de oudst bekende voorouder; een genealogie, bovenaan beginnend met de oudst bekende voorouder; de parenteel, waarin men uitgaat van één bepaald ouderpaar en hun mannelijke en vrouwelijk nazaten. Tenslotte is er het geneagram, dat de verwantschap van twee of meer personen aangeeft. Het genealogisch schema van koning Willem Alexander is in feite een afstammingsreeks. Beginnende bij Jan II van Egmont, komen we via nog eens 10 voorouders uit het Huis van Egmont uit bij koning Willem Alexander. Op het schema is tevens te zien dat koningin Emma en koningin Anna Pauwlowna eveneens Jan II als voorouder hebben. Beide vorstinnen komen via Willem IV van Egmont tot Jan II. In rechte lijn naar boven komt koning Willem Alexander uit bij de oudste zoon van Jan II, Arnold van Egmont. In dit afsluitende deel ook twee huwelijken die plaatsvonden tussen telgen uit het huis van Nassau (Oranje) en het huis van Egmont. Willem (de Rijke) graaf van Nassau, Katzelenbogen, Vianden en Diez, geb. Dillenburg 1487, overl. aid. 1559, huwde 29-5-1506 met Walburgis van 124 Geestgronden, 20 (2013), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 22