invulling te krijgen. Deze schildering is qua kleur en stijl vrijwel niet te onderscheiden van het werk van Dekkers Margaretha Maria Alacoque Margaretha Maria Alacoque werd geboren op 22 juli 1647 in L'Hautecour, Frankrijk, in de provincie Burgundy als dochter van Claude Alacoque en Phi- liberte Lamyn. Als kind studeerde ze bij de Arme Klaren in Charolles. Toen ze net 8 jaar oud was stierf haar vader, wat haar gezin in moeilijke omstandig heden bracht die nog erger werden door toedoen van hebzuchtige familiele den. Van haar 11de tot haar 15de was ze door reumatieke koorts aan het bed gekluisterd. Rond die tijd ontwikkelde ze een grote toewijding tot het Heilig Sacrament en maakte ze een belofte aan Onze-Lieve-Vrouw dat ze zichzelf aan een religieus leven zou toewijden. Margaretha bleef toegewijd aan het Heilig Sacrament en Christus maakte Zijn aanwezigheid aan haar bekend. Later schreef ze: "Op dat moment verlangde ik er enkel naar om geluk en troost te zoeken in het Heilig Sacrament." Op 25 mei 1671 trad ze op 23 jarige leeftijd toe tot de Orde van Maria Visitatie' in Paray-le-Monial. Tijdens de retraite ter voorbereiding van haar kloostergelofte kreeg ze een visioen van Jezus waarin Hij haar zei: "Aanschouw de wonde in mijn zijde die je voor nu en altijd tot je woonplaats zal maken." Op 6 november 1672 leg de ze haar geloftes af en nam ze de religieuze naam Maria aan. Later verscheen Onze Heer aan haar om haar te gelasten met de missie om de toewijding aan Zijn Heilig Hart te verspreiden. Ze deed dit met de hulp en onder begeleiding van haar Geestelijke Begeleider en biechtvader, Jezuïet Pater Claude La Colombière. Twee jaar voor de dood van Margaretha Maria werd in Paray-le-Monial de kerk van het Heilig Hart gebouwd. Toewijding tot het Heilig Hart van Jezus is wereldwijd verspreid. Margaretha Maria stierf op 17 oktober 1690. Terwijl ze het Laatste Sacrament ontving zei ze: "Ik heb niks anders nodig dan God en mezelf te verliezen in Hart van Jezus". In 1920 werd ze door Paus Benedictus XV heilig verklaard. Bronnen 1 Archief Bisdom Haarlem, met dank aan Drs. F. Twisk, archivaris van het Bisdom Haarlem-Amsterdam 2 Wandelen door de Egmonden uit de bibliotheek 3 Contact met de Egmonden van 10 oktober 1973 4 RK kerkbestuur van de RK Heilige Margaretha Maria Alacoque 5 Internet sites o.a. www.hetutrechtsarchief.nl,www.katholieknieuwsblad.nl, www.rkegmond.nl,www.alkmaararchief.nl,www.wikipedia.com 118 Geestgronden, 20 (2013), nr. 4

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 16