Deze zomer waren de stranden weer overvol. Handdoek aan handdoek lagen de zonaanbidders en als het vloed werd schoven ze nog wat dichter naar el kaar. Je verlangt dan toch naar de ruimte die de zee te bieden heeft met een tochtje op de motorboot de MarieJanne. Aad Baltus geeft in een kort sfeerver- haal de geschiedenis van deze boot. Aad Baltus MOTORBOOT DE MARIEJANNE Wie 's zomers wel eens aan het strand in Egmond aan Zee komt, heeft hem ongetwijfeld wel eens gezien of gehoord. Dieter (Bam) Broek is al 22 jaar schipper van motorboot de 'MarieJanne'. Met zijn roeptoeter kondigt hij de volgende rondvaart aan en welk kind wil nou niet een keer meevaren en lekker meedeinen op de hoge golven. Zeiltochtjes Eigenlijk is, vanaf het moment dat Egmond zich ontwikkelde tot badplaats, sprake geweest van rondvaartbootjes om de toeristen te vermaken. Elk hotel had aanvankelijk zijn eigen vlet waarmee toeristen een zeiltochtje op zee konden maken. In 1913 stuurde de inspecteur van de Scheepvaart een brief aan de burgemeester van Egmond aan Zee, (afb. 1). In die brief memoreert de inspecteur aan het onderhoud dat een expert van de scheepvaartinspectie met de burgemeester gehad heeft. De expert had geconstateerd dat er drie kleine vaartuigen voor het varen met passagiers vanaf het strand in Egmond aan Zee waren. Het waren de vlet 'Prinses Juliana' van P. de Graaff (Badhotel Welgelegen), de 'Egmond 1' van E.J. van Schaik (Hotel Zeezicht) en de vlet 'Kurhaus' van het Kurhaus. Overigens zou het waarschijnlijk het laatste jaar zijn dat de 'Kurhaus' onder die naam voer, want een jaar later brandde het Badhotel Kurhaus tot de grond toe af. De badgasten werden aan boord gebracht op de rug van de schipper en zijn helper, omdat vrouwen lange rokken en mannen lange broeken droegen aan het strand. Ontblote lichaamsdelen waren in die tijd een schande. Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3 43

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 5