op 'eeniger onwillicheyt' te zullen stuiten. Daarom werden de Staten om een octrooi verzocht op basis waarvan men die onwilligen zou kunnen dwingen hun aandeel te betalen. De Staten van Holland gingen op dit verzoek in en verleenden het gewenste octrooi op 24 juli 1612 3). Uit de beginperiode van de nieuwe polder is weinig bekend. Pas in de loop van de tweede helft 18e eeuw komen er weer bronnen beschikbaar. Bewaard gebleven polderrekeningen van 1769 en later maken duidelijk dat de polder een uit vier molenmeesters bestaand bestuur rijk was. Twee van die molenmeesters moesten uit Heiloo komen en twee uit Egmond- Binnen en Bakkum. Ieder jaar trad er één molenmeester van ieder koppel af. Uit de rekeningen blijkt verder dat inmiddels was afgeweken van de in 1611 overeengekomen 1 mor gen-morgensgelijke' omslag. De geestgronden werden namelijk nog slechts met de helft van de omslag voor grasland belast4). De oorlogsjaren zijn niet ongemerkt aan de polder voorbij gegaan. In november 1940 vielen er vlakbij het gemaal enkele bommen. Dit vormde voor het bestuur aanleiding een molestverzekering af te sluiten. In de loop van 1941 kreeg men te maken met de aanleg van een namaakvliegveld (zie ook Geestgronden jrg. 6 nr. 2/3, augustus 1999, pag. 75-82). Er moest in verband hiermee extra worden gemalen. Verder liet de bezetter diverse sloten afdammen en camoufleren met rietmatten. In de buurt van het gemaal verrees een bunkercomplex met bijbehorende tankval. De machinist moest zijn woning ontruimen. De woning bleek na de bevrijding flinke schade te hebben opgelopen. Ook de polder lag er verwaarloosd bij. Er was vanwege de camouflage jaren niets aan het slootonderhoud gedaan. De uitwateringstocht van het gemaal was voorts verstopt met zand uit de tankval. Door het opruimen van de bunkers met behulp van explosieven was er nog meer zand in de tocht gekomen. Het herstelwerk werd echter vlot ter hand genomen. Reeds in april 1946 waren de waterlopen van de polder weer in orde 5). Op 1 januari 1977 ging de Vennewaterspolder samen met 36 andere waterschappen op in het nieuwe waterschap Het Lange Rond, inmiddels samengevoegd in het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHNK). 94 Geestgronden, 20 (2013), nr. 2/3

Geestgronden - Egmonden | 2013 | | pagina 56